View Single Post
  #396  
Vechi 24.07.2010, 22:53:07
Traditie1 Traditie1 is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 10.10.2008
Religia: Ortodox
Mesaje: 1.752
Implicit

Citat:
În prealabil postat de Bast-et Vezi mesajul
Eu nu stiu cum s-a format prima celula (as primi Nobel-ul nu crezi?) totusi s-au facut niste ipoteze si inca studiaza. Au descoperit bacteri (din aia care nu pot supravietui cu oxigen) in meteoriti si imi este destul de clar ca nu este nici o mana a lui Dumnezeu aici.

Voi astepta si cand aia vor descoperi cum s-a nascut prima celula si cum s-a nascut universul, o sa vad eu ce o sa faceti voi crestini.
O să repet până pricepi: niciuna din minunile prin care ateii cred că a apărut viața nu se mai repetă de la acele momente imaginare: nici apariția de proteine și ADN , nici apariția de sisteme biologice și ulterior de celule, nici evoluția celulelor în animale superioare. Proteinele și ADN-ul sunt molecule extrem de complexe cu funcții bine precizate. O celulă e un sistem de funcții mult mai complex decât cel mai complex computer, în care totul funcționează coordonat. Ai văzut vreo fabrică care să se ansambleze singură și să funcționeze stabil vreme de ani de zile? Deci nu e vorba de o minune ci de mai multe minuni, ai prins diferența?

Ai fost dezinformat, nu au fost găsite astfel de bacterii că ar fi fost ateii în culmea fericirii. Viața extraterestră e numai o ipoteză tembelă a celor ce visează cu ochii deschiși.

Ce vei face tu dacă vei descoperi că există Dumnezeu?




Citat:
În prealabil postat de stereox Vezi mesajul
Vreuna dintre cartile respective vorbeste despre suflet? Ce inseamna suflet? Cum poti sa verifici valoarea de adevar a unei afirmatii despre suflet?

Sufletul ești tu, cel ce simți durere sau bucurie. Materia nu e capabilă de senzații sau raționamente.

SÚFLET, suflete, s. n. 1. Totalitatea proceselor afective, intelectuale și voliționale ale omului; psihic
__________________
Cereți și vi se va da; căutați și veți afla; bateți și vi se va deschide.
Că oricine cere ia, cel care caută află, și celui ce bate i se va deschide
Reply With Quote