View Single Post
  #17  
Vechi 26.10.2010, 18:06:32
ory ory is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 29.09.2006
Locație: Galați
Religia: Ortodox
Mesaje: 2.524
Implicit

Mda !, am citit pe-aici ca nu este " fany " deloc sa se serbeze Hallowen, ca nu este crestineste si asa mai departe. Iar eu ma gandesc asa, ca o "tampita " , voua vi se pare ca toata propaganda asta diavoleasca specific crestineasca este " fany " ? ? ?
Vi se pare ok sa se vorbeasca in sus si in jos, toata ziua si noaptea despre cel diavol, despre puterea lui, despre faptul ca ne domina, ne chinuie, ne poarta o gramada de gesturi si instincte, ne ispiteste, ne insufla s.m.d ? ? ?
Voua vi se pare destul de " fany " sa-l tot puneti inainte pe cel diavol ( conferindu-i o importanta deosebita ) ? Mie nu ! Eu m-am cam saturat de cel diavol de pe buzele crestinilor, asa ca, sarbatoarea Hallowen-ului este chiar una inofensiva, pe langa sinistra distractie permanenta si perpetua de-a " diavolul " si de-a vrajmasul din viata bietilor oameni.
Eu m-am saturat, asa ca, mai bine ma duc sa scobesc un bostan, sa-i pun o lumina si sa nu ma gandesc la " lucruri dracesti ", ci doar la o sarbatoare imprumutata din traditia unui popor.
__________________
" Nu suntem prizonierii propriului destin, suntem prizonierii propriei minti "

Last edited by ory; 26.10.2010 at 18:08:39.
Reply With Quote