View Single Post
  #20  
Vechi 26.10.2010, 21:05:28
coralina's Avatar
coralina coralina is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 03.03.2009
Religia: Ortodox
Mesaje: 708
Implicit

Citat:
În prealabil postat de ory Vezi mesajul
Mda !, am citit pe-aici ca nu este " fany " deloc sa se serbeze Hallowen, ca nu este crestineste si asa mai departe. Iar eu ma gandesc asa, ca o "tampita " , voua vi se pare ca toata propaganda asta diavoleasca specific crestineasca este " fany " ? ? ?
Vi se pare ok sa se vorbeasca in sus si in jos, toata ziua si noaptea despre cel diavol, despre puterea lui, despre faptul ca ne domina, ne chinuie, ne poarta o gramada de gesturi si instincte, ne ispiteste, ne insufla s.m.d ? ? ?
Voua vi se pare destul de " fany " sa-l tot puneti inainte pe cel diavol ( conferindu-i o importanta deosebita ) ? Mie nu ! Eu m-am cam saturat de cel diavol de pe buzele crestinilor, asa ca, sarbatoarea Hallowen-ului este chiar una inofensiva, pe langa sinistra distractie permanenta si perpetua de-a " diavolul " si de-a vrajmasul din viata bietilor oameni.
Eu m-am saturat, asa ca, mai bine ma duc sa scobesc un bostan, sa-i pun o lumina si sa nu ma gandesc la " lucruri dracesti ", ci doar la o sarbatoare imprumutata din traditia unui popor.
Rezonez la cele scrise de tine Ory.
Eu nu inteleg cum pot persista unii ortodocsi in viziuni sumbre / pedepse / inselari diavolesti / infranari permanente / auto-flagelari pentru miliardele de pacate, etc. fara sa se indeparteze de BUCURIA lui Hristos!!
Parintele de la noi de la biserica aminteste mereu in cadrul predicii de urmatorul pasaj din Biblie:

"Matei 28:8-10 Ele au plecat repede de la mormânt, cu frică și cu mare bucurie, și au alergat să dea de veste ucenicilor Lui. Dar iată că le-a întâmpinat Isus, și le-a zis: ,,Bucurați-vă!" Ele s-au apropiat să-I cuprindă picioarele, și I s-au închinat. Atunci Isus le-a zis: ,,Nu vă temeți; duceți-vă de spuneți fraților Mei să meargă în Galilea: acolo Mă vor vedea."

Cele doua indemnuri ale lui Iisus cel Inviat sunt "Bucurati-va!" si "Nu va temeti!", le mai ascultam noi oare?

Doamne ajuta!
__________________
Doamne Iisuse Hristoase, fiul lui Dumnezeu, miluieste-ma pe mine pacatoasa!
Preach the Gospel and, if necessary, use words.
Reply With Quote