View Single Post
  #4  
Vechi 03.07.2012, 23:23:09
antoniap
Guest
 
Mesaje: n/a
Implicit

Vom da raspuns pentru pacatele cu fapta, cu vorba (spusa sau scrisa) si cu gandul. Apoi mai stim cuvintele Mantuitorului ,,Vai de cel prin care vine sminteala.'' Stiind acestea, e bine sa evitam situatiile care ne pun in pericol mantuirea.

Ceea ce la oameni este imposibil, la Dumnezeu este cu putinta. Intreaba-l si pe duhovnic.

Ce as face? Depinde in ce stare duhovniceasca m-as afla. Ca la sfaturi ma cam pricep, dar am mai calcat in strachini si eu. Am cumparat cu mult timp in urma o astfel de carte, am citit-o, apoi am citit carti duhovnicesti si m-am convins ca acea carte trebuie aruncata, alaturi de alte carti nepotrivite pentru un ortodox, pe care le mai aveam prin casa.

Daca Iisus ar fi acceptat de la satana tot aurul lumii, ar mai fi inviat? Daca Sfantul Antonie s-ar fi oprit in mijlocul pustiei sa ia discul de argint pus acolo de satana, si-ar mai fi putut continua urcusul duhovnicesc?

Cred ca as motiva ca m-am imbolnavit subit si ca nu mai pot termina de tehnoredactat cartea. Dintre doua rele, il alegem pe cel mai mic, iar dintre doua virtuti, pe cea mai mare. M-as prezenta si la medic, ca o boala acolo are oricine. Intre timp, as cauta alternative pentru surse de venituri. Ideal este sa stim sa facem cat mai multe lucruri.

Sau, poate, as cere o alta carte pentru tehnoredactare, motivandu-mi alegerea. Asta ar insemna sa sfintesc locul in jur, adica sa atrag atentia tuturor ca vom da raspuns daca smintim semenii prin publicarea unor carti nepotrivite. Daca as fi dispusa sa suport consecintele...

Si eu ma gandesc la ziua cand mi s-ar cere la seviciu sa fac ceva care mi-ar crea probleme de constiinta. De aceea, chiar imi propun sa mai urmez niste cursuri cand voi avea timp.

Dumnezeu si Preasfanta Nascatoare sa te ajute, pentru rugaciunile Sfantului Nicolae, al Sfantului Nectarie, al Sfintei Xenia si ale Tuturor Sfintilor.

Last edited by antoniap; 04.07.2012 at 09:10:11.
Reply With Quote