View Single Post
  #6  
Vechi 03.02.2016, 13:37:25
ahilpterodactil
Guest
 
Mesaje: n/a
Implicit

Citat:
Īn prealabil postat de LaviniaS Vezi mesajul
Intreb asta pt ca am vizitat multe manastiri iar cele de maici (unde fiind femeie pot sa petrec mai mult timp) dau in general iz de hotel/ pensiune mai degraba decat duh de rugaciune/ priveghi (care dupa parerea mea ar trebui sa fie primul scop).
Lavinia, imi pare rau ca nu pot raspunde precis la nevoia ta, nu am cunostinte.
Dar te rog sa imi ingadui, totusi, sa iti spun ce am auzit de la un monah, mai de mult.
El zicea ca atunci cand a fost prima data pe Sfantul Munte a ramas foarte dezamagit. Parca nimerise, vorba ta, la pensiune. Aveau de toate, inclusiv internet (fara vreo restrictie). Mancarica din belsug, bauturica... Paradis, nu alta! Visul lui Ivan Turbinca pe cale de concretizare deplina.
De unde omul a tras concluzia ca, vai, nu mai e nici un loc sfant pe pamant, nimic pentru sfinti in devenire, totul e desertaciune si spurcaciune....
Dar dupa o vreme, dupa ce "s-a nevoit" cateva zile bune, spre amuzamentul fratilor de acolo, si-a dat seama ca s-a cam plicitisit de ravna cu care venise si, simtindu-se pacatos si rusinat, a dat fuga sa se spovedeasca. Acolo a primit sfat sa se duca la hotel si sa nu isi mai faca atatea griji. Doar sa aiba in vedere randuiala slujbelor, dupa puteri.
A mai trecut o vreme si, satul de hotel, omul iar s-a repezit la grote si preasfinte nevointe. Iarasi a fost furios pe netrebnicii care il ispiteau cu bunatatile lumesti si iar s-a zavorat in lumea lui "evlavioasa", insingurindu-se. Dar dupa o vreme iar s-a intors, spasit, la spovedanie.
Si tot asa....
Nu stiu daca intelegi ceva de aici, eu am avut atunci impresia ca intrezaresc, totusi, un talc.

P.S. Uite aici un om care s-a nevoit cu entuziasm, pesemne, care o fi visat si el stanci, grote, tamaie multa, duh de rugaciune, evlavie mare etc. Ce zici, ai vrea sa ajungi ca el?
https://www.youtube.com/watch?v=hMq_E26RipI
Reply With Quote