View Single Post
  #14  
Vechi 04.12.2009, 21:26:07
E_my E_my is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 02.10.2007
Religia: Ortodox
Mesaje: 193
Trimite un mesaj prin Yahoo pentru E_my
Implicit

Situatia romanilor crestini s-a imbunatatit pentru ca macar acum nu suntem intemnitati pentru ca mergem la Sfanta Liturghie si nu suntem urmariti pas cu pas ca niste criminali periculosi..

Parerea mea este ca relatiile sociale nu sunt "aritmetice". Nu cred ca putem transpune situatia intr-o ecuatie in care daca scadem evreii ne rezulta binele..

Sa nu uitam ca este mult mai usor sa faci rau decat bine : sa tai un copac decat sa il plantezi, sa il uzi, sa il lasi sa creasca, sa distrugi un obiect decat sa il creezi, sa rupi o camasa decat sa o croiesti, etc, iar raul este mult mai usor de invatat decat binele..

Ceea ce vreau sa spun este ca suntem oameni si suntem supusi schimbarilor, nu ramanem aceeasi pentru ca suntem supusi factorilor externi: intr-un fel se manifesta cineva care a crescut printre talhari si altfel o persoana care a crescut printre calugari..

Exemplele din jurul nostru pot fi si bune si rele, disparitia stimulului, a "modelului" nu cred ca aduce cu sine o "trezire" a celui ce s-a lasat influentat, nu crezi? Daca am in jurul meu persoane care injura, daca merg in alt anturaj crezi ca imi voi da seama ca sunt singurul care injura si ma voi opri? Eu cred ca nu, obiceiurile rele se prind repede si se leapada greu..

Nu vreau sa spun ca evreii sunt "raul" si ca ei au facut prapad in tara, vreau sa spun ca poate rationamentului tau ii lipseste ceva..
Reply With Quote