Subiect: Spovedanie
View Single Post
  #30  
Vechi 28.05.2016, 21:48:23
Igor_Paslusnik's Avatar
Igor_Paslusnik Igor_Paslusnik is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 14.02.2015
Locație: Biserica. Creștin al Bisericii primare, cea fără erezie, numită politic după anul 1054: Ortodoxia
Religia: Ortodox
Mesaje: 1.724
Implicit

Citat:
În prealabil postat de Romowe Vezi mesajul
Cannot fight Muscovian obsessions. Daca vrei sa provoci crize de furie unui filorus, spune/scrie "catolic". Urmeaza ore sau zile intregi de convulsiuli, fixate in scris in forma unor instigari si imprecatii deopotriva furibunde si ilogice.
Adrian, creștinii, n-au nimic cu ereticii și cu nici un om, fie el cel mai rău, îi iubesc pe toți la fel, pe păgâni, sau eretici, atei, etc. Sunt fii risipitori, oițele pierdute. Cât putem îi ajutăm teologic, iar restul, material, după putere.

Da, putem să vorbim împotriva învățăturilor lor, asta suntem chiar datori, și harul ne arată ce, unde, cum greșesc față de Hristos în special și Sfânta Treime în general, fiecare, tocmai ca să păzim turma lui Hristos de minciunelele lor.

Dar n-avem nimic cu ei, fizic, ca oameni. Doamne ferește. Sunt oameni minunați, toți.

Trebuie să-i iubim, să-i hrănim dacă au nevoie, să-i adăpăm, adăpostim, fiindcă toți poartă chipul lui Hristos, ca și cum ar fi Hristos de față, care și El, cina cu vameșii și păcătoșii. Ăsta e creștinul. Așa face. Ca și Hristos. Dar nici nu se rușina Domnul să-i numească "pui de vipere". Și continua să-i iubească.

Îi ajutăm pe toți, cât putem, chiar dacă marea majoritate a populației globale sunt împotriva Lui, ca și în Sodoma doar Lot cu familia mai erau drepți. Azi, doar ortodocșii mai sunt creștini, pe calea dreaptă și încă și între creștini, sunt mulți și pe cale care o mai iau pe arătură, dar restul omenirii, mândrie și aroganță, nu doresc să intre în comuniunea Bisericii, chiar dacă sunt oameni cu o calitate morală impecabilă, cum sunt ateii și ereticii, totuși nu vor să audă de Biserică.

Deci eu personal, îi iubesc și pe catolici, și pe ruși, și pe greci, și pe hinduși, și pe musulmani, budiști, atei, eretici, x, cine-oi fi.
Îmi dau viața pentru oricine, oricum nu-i viața mea, e a lui Hristos. O trăiesc în dar.

Dar când vine vorba de credință, de mântuire, nu țin cu nimeni, fie ei ruși, greci, hinduși, catolici, ce-or fi, țin cu Adevărul, pe care l-am găsit mai limpede ca lumina zilei, în ceea ce se numește azi, politic, Ortodoxie, adică adevărata credință, "religie", care este iubire, ascultare de Dumnezeu care lucrează prin oameni și mântuire, unicul și adevăratul creștinism.

Atât de simplu.

Pomeniți-mă.
__________________
Noul Testament ortodox e manualul normalității. Să citim zilnic din el, din Patristică, Dogmatică, Sfintele Canoane, cărți de la Sfinți ortodocși, nu de alte culte, ptr. a avea viață sfântă. În erezii nu e Duhul Sfânt, Har, Taine, Mântuire.

Dorim unirea tuturor în Sfânta Biserică fără ereziile lor. Hristos/Biserica/Creștinismul este și va fi ecumenic nu eretic-ecumenist, deschis la dialog și vindecare ptr. orice boală până la Parusie. Iubim toată Creația. Sunt 9 Sf. Sinoade Ecumenice.
Biblia

Last edited by Igor_Paslusnik; 28.05.2016 at 21:59:03.
Reply With Quote