View Single Post
  #4  
Vechi 12.11.2020, 21:16:23
Iorest Iorest is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 04.08.2016
Religia: Ortodox
Mesaje: 2.949
Implicit

Citat:
În prealabil postat de Florin-Ionut Vezi mesajul
http://www.dervent.ro/liturghia.php

Am observat că Sfînta Liturghie este plină de ectenii de cerere aduse Lui Dumnezeu. Există și cuvinte de laudă, de slăvire. Dar singurul loc în care poporul mulțumește cu glas tare este la prefacerea Darurilor. Preotul însă mulțumește în repetate rînduri, dar o face tainic de multe ori, fără să auzim și noi - a se vedea linkul de mai sus.
Foarte util linkul pe care l-ai pus, mulțumesc și ție și lui Sergiu că a repus în evidență postarea prin commentul lui.
Citind Liturghia o fixezi mai bine decât când participi la slujbă și te pot fura grijile, observ că pentru fiecare trebuință e pus ceva chiar și pentru roadele pământului, sunt sensurile înalte puse în ea.

Cred că rugăciunile de cerere sunt puse pentru a ne arăta nouă credincioșilor cum să cerem cele spre folos și ce să cerem, logic tot ce încape în Liturghie e bun și în rugăciunea particulară de cerut, e o prioritizare făcută chiar din slujba centrală a cultului.

Mai sunt puse pentru a medita la ele, le arată cât sunt de utile și neprețuite: pacea cetății, buna tocmire a văzduhului (ploile la timp și neexcesive), protecția pe timpul călătoriei, protecția asupra celor căzuți în robie, înger de pace care să ne păzească de rău, sfârșit creștinesc, petrecerea vremii în pocăință, unirea credinței, izbăvire de necaz, mânie, primejdie și nevoie - toate acestea sunt daruri ale lui Dumnezeu pentru noi, nu sunt lucruri care vin de la sine, care ni se cuvin, ele trebuie cerute cu stăruință zi și noapte pentru că le putem pierde sau rata (sfârșitul creștinesc) !

Citat:
În prealabil postat de Florin-Ionut Vezi mesajul
Oare de ce atît de mult ”Doamne miluiește” de zeci de ori, dar niciodată ”Mulțumim Doamne pentru...”? Chiar și la îndemnul preotului de a mulțumi noi tot milă cerem. Care o fi explicația?
Mi se pare că tot cel care cere se poate smeri cerând, recunoaștem faptul că Dumnezeu ni le poate da dintr-o autoritate superioară, nu că noi am fi autoritatea care ni le luăm singuri sau că ele vin oricum într-un curs lin al istoriei, (cursul istoriei se poate dovedi foarte brutal războaie, revoluții, ideologii distructive).

Citat:
În prealabil postat de Florin-Ionut Vezi mesajul
Mă întreb dacă vreodată poporul a spus un simplu mulțumesc în cor, nu numai la pomeniri unde cine dorește îți exprimă public recunoștința punctuală pentru ajutorul primit de Sus.
Mersul la Biserică frecvent poate fi o formă de recunoștință față de Dumnezeu.
__________________
„Că s-a întărit mila Lui peste noi și adevărul Domnului rămâne în veac.” Ps.116, v.2.

Last edited by Iorest; 12.11.2020 at 21:21:32.
Reply With Quote