View Single Post
  #8  
Vechi 06.05.2007, 17:10:49
2io's Avatar
2io 2io is offline
Member
 
Data înregistrării: 14.04.2007
Locație: Giessen, D
Religia: Ortodox
Mesaje: 99
Implicit

Citat:
În prealabil postat de mirelat
eu nu am "cracuit" nici un program (am preluat vorba lui Ionut, desi suna cam rau), dar este adevarat ca ma folosesc, poate inconstient, poate nu, de "achizitiile" altora.
Acum vreo 3 ani am auzit că un coleg face rost de biciclete mai ieftine, adică le fură si le vinde mai ieftin. Am cerut sfatul unui om al bisericii dacă este corect să cumpăr o astfel de bicicletă. Acesta m-a încredintat că, atâta timp cât plătesc pentru ea, de ce ar fi o problemă. Si am luat-o. Constiinta îmi spunea că nu e bine (de aceea am si întrebat) si după un timp am realizat că ceea ce am făcut chiar nu a fost bine deloc. Asa că asteptam cu nerăbdare să mi se fure bicicleta (cu care am avut fff multe probleme). Mi s-a furat (nu am făcut eu ceva pt asta) apoi a venit politia si mi-a dat-o înapoi că l-a prins pe hot.

Mi s-a mai furat odată, de tot. Mi s-a mai furat apoi următoarea, ceea ce mă si asteptam - nu puteam să scap asa usor - într-o zi destul de importantă, în care aveam nevoie de ea.

Bineînteles, sfatul primit - că dacă o plătesc - nu a fost bun, venind de la un om credincios de suprafată. Eu de fapt am plătit actiunea de a fura, furtul. Am făcut ca si acei oameni care pun pe altii să omoare, nu ei omoară, dar plătesc pt asta, si nefăcând ei păcatul zic în sinea lor că e ok si se linistesc.

Asa că, atâta timp cât mă voi folosi de programe sparte de altii, sunt si eu complicele lor si merit aceeasi pedeapsă.

De ceva zile încerc să mă împac cu ideea să renunt la programele obisnuite si să le aleg pe acelea free. Dar acum vine întrebarea: dar pentru programele free nu au lucrat la fel oamenii ca si pentru acelea care trebuiesc plătite? Acest gând este ca să mai stau în păcatul în care sunt de mult timp.

Doamne ajută!
Ionut
Reply With Quote