View Single Post
  #1  
Vechi 28.07.2011, 23:23:52
maria32's Avatar
maria32 maria32 is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 04.08.2009
Locație: Bucuresti
Religia: Ortodox
Mesaje: 1.113
Implicit informatii despre azile, asezaminte sociale pentru persoanele cu probleme de sanatate

Buna ziua,

am si eu o problema si intrucat nu stiu de unde s-o apuc ca sa ma informez mai bine, m-am gandit sa va cer si voua ajutorul.

Am sa expun problema pe scurt, si apoi voi detalia daca este cazul.

Mama mea are de f multi ani probleme de sanatate fiind suferinda pe fond psihic cu diagnosticul de schizofrenie paranoica.

In ultimii ani a ajuns sa refuze ajutorul familiei si tratamentele de orice fel, sistemul sanitar nu ne ajuta in niciun fel sa o tratam daca ea refuza tratamentul, si deja a ajuns in situatia in care nu mai are discernamantul necesar sa isi poarte singura de grija asa cum trebuie. Desi acest lucru nu prea am cum sa-l demonstrez, caci fata de altii se poarta cum trebuie, dar adevarul l-ar putea stabili doar o ancheta sociala.

Eu sunt singura la parinti iar mama nu mai are pe nimeni in afara de mama dansei, bunica mea, care insa nu-i mai poate purta de grija intrucat a ajuns si dansa la o varsta destul de inaintata (80 de ani) si sufera si dansa de multe boli.

Mama este pensionata pe caz de boala de f multi ani si are o pensie f mica. Are o locuinta proprie (garsoniera) insa a ajuns sa-si vanda toate lucrurile din casa (nu din cauza ca noi nu o ajutam financiar) dar nu stie sa se organizeze si nu stiu ce face cu banii pe toate lucrurile pe care le vinde sau le arunca din casa. Deja nu mai are ce arunca si ce vinde

Sunt ingrijorata de viitorul ei si de cum sa ma descurc cu dansa in continuare. Nu as fi vrut vreodata sa ajung in situatia sa ma gandesc sa caut solutii de internare intr-un azil, insa in ultima vreme ma gandesc din ce in ce mai des ca ar fi singura solutie ca sa-i fie mai bine. Pe mine nu ma asculta, nu ma lasa sa am grija de ea si nu stiu ce sa mai fac.

Problema este ca nu stiu unde si cui sa ma adresez. Cum trebuie procedat?

Stiti asemenea asezaminte in Bucuresti sau prin imprejurimi si care ar fi conditiile de acces acolo? As face eforturi financiare numai s-o stiu undeva unde are cineva grija de ea. Este inca tanara si sanatoasa, insa boala fiind de asa natura nu este dispusa sa mai munceasca, nici nu vrea, nici nu cred ca ar accepta solutia sa fie internata undeva, insa... trebuie sa gasesc o solutie, altfel o sa ajunga sa-si vanda si casa (e singurul lucru care i-a mai ramas nevandut) si apoi chiar nu stiu ce voi mai face cu ea.

Multumesc
__________________
Doamne Iisuse Hristoase Fiul lui Dumnezeu, miluieste-ma si mantuieste-ma pe mine pacatoasa

http://mamiprovocarea.wordpress.com
Reply With Quote