Subiect: Universul
View Single Post
  #49  
Vechi 17.09.2018, 05:50:20
Demetrius Demetrius is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 02.04.2012
Mesaje: 2.975
Implicit

Citat:
În prealabil postat de Krautrock Vezi mesajul
......
Sa presupunem ca dumneavoastra credeti ca exista Mos Craciun, iar eu resping aceasta idee si spun ca nu exista un asemenea personaj in realitate. Nu stiu la ce imi foloseste. La fel cum nu stiu la ce ne foloseste adevarul. Pur si simplu cred ca e mai bine sa vedem realitatea asa cum e, decat sa o vedem deformata. Stim cel putin la ce sa ne asteptam de la realitate, chiar daca vom fi mai putin fericiti.
Realitatea asta(de care vorbesti) de la care ne facem planuri de asteptare este total deformata de chiar asteptarile noastre care sunt "idolizate" de dorintele noastre, care la randul lor nu tin cont de realitate, ci de slabiciunile(sau patimile) noastre trupesti.
De aceea realitatea asta e "desharta".

Am presupus si noi vreo 6 ani ca exista Mos Craciun si am organizat an de an o regie atat de "reala" incat fiica noastra s-a contrazis pentru Mos Craciun cu toate grupele de la gradinitza(ea fiind la grupa mare) si cu cele mai bune prietene ale sale(de aceeasi varsta), pana dupa-amiaza, cand m-a rugat cu vocea gatuita sa-i spun adevarul, iar eu, ca un prost, l-am desfiintat pe Mos Craciunul pe care i l-am nascut in sufletul ei an de an.
Atunci, pe moment, n-am realizat ce prostie am facut, dar dupa cativa ani a inceput sa-mi pare rau, iar acum inteleg ca de fapt, tocmai pentru ca nu ne cladim obiective indraznete in care sa credem si pe care sa le aparam cu adevarat, de aceea apar in "realitatea" noastra Stalin, Basescu...
__________________
Sublimă fărâmă a Sfintei Chemări,
Zvâcnită din Vrerea divină,
Mi-e sufletul vultur ce spintecă zări
Și sus, printre stele, se-nchină.(pr. Dumitru)
Reply With Quote