View Single Post
  #28  
Vechi 11.05.2009, 11:03:47
Florin-Ionut's Avatar
Florin-Ionut Florin-Ionut is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 17.07.2008
Locație: Timișoara
Religia: Ortodox
Mesaje: 5.411
Implicit

Citat:
În prealabil postat de viorelarad Vezi mesajul
Toata lumea este tulburata de o problema, am putea spune bizara si fără de folos pentru suflet care până la urmă nu ar trebui să iși aiba rostul!Gândiți-vă ce sunt de folos pentru sufletul vostru nu la altceva ,,bazaconii”.Și Mântuitorul ne spus clar ca noi nu trebuie să ne îngrijim de cele lumești ci de cele sufletești! nu conteaza anul, ziua, ceasul, când va veni sfârșitul lumii!
Cine spune ca nu avem grija si de sufletul nostru? Eu nu stiu daca voi vedea ziua de maine, d-apoi vremurile din urma care se pare ca sunt aproape. Dar asta nu inseamna ca trebuie sa ignor realitatea din jurul meu, ca nu trebuie sa citesc ziarul si sa ma uit la stiri. As fi un ignorant daca nu mi-ar pasa daca in curand s-ar da vreo lege sa ne injectam capsule in mana dreapta sau in frunte. Ca doar trebuie sa dam Cezarului ce-i al lui... Nu-i chiar asa, domnule Viorel. Ignoranta este un pacat si nepasarea fata de ce se intampla cu cei din jur si cu tine insuti se pedepseste grav.

Si apoi cine sa inteleaga semnele sfarsitului daca nu noi toti? Daca cineva se asteapta ca marii nostri ierarhi sa ne avertizeze si sa traga semnale de alarma - cred ca se inseala. Caci in vremurile din urma [o parte din ei] vor fi de partea raului, vorba Parintelui Iustin Parvu.

Doamne ajuta si ne lumineaza.
__________________
Să nu abați inima mea spre cuvinte de vicleșug, ca să-mi dezvinovățesc păcatele mele;
Psalmul 140, 4

Ascultați Noul Testament ortodox online.
Reply With Quote