View Single Post
  #26  
Vechi 12.10.2009, 16:56:54
hmiron hmiron is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 25.08.2009
Mesaje: 380
Implicit

In privinta avortului nu stiu ce sa cred. Refuz sa am o opinie pro sau contra. Toti oamenii raspund fata de actiunile lor, fie chiar si doar fata de propria constiinta. Uneori am impresia ca este acceptabil, alteori nu. Uneori am impresia ca se impune, dar niciodata nu pot spune cu aceeasi sigurnta ca trebuie evitat.

Din nefericire, legea la noi tine sa fie destul de apasata: e legal, sau e ilegal. Nu se iau in considerare cazurile individual; in alte tari se procedeaza asa. Imi doresc sa fie si la noi la fel.

Statul, in teorie, protejeaza tinerii, copiii, oamenii de toate varstele. De ce nu o face si pentru cei nenascuti fata de mame iresponsabile?

Am auzit femei care considera ca avortul este o libertate personala, dar eu sunt de parere ca libertatea trebuie sa se termine dupa conceptie. Esti libera sa concepi un copil sau nu, dar dupa conceptie mamele trebuie sa fie responsabile pentru fat - sau macar sa-l nasca si sa-l dea in grija statului daca nu le pasa de el. Probabil cele mai multe ar renunta sa-l mai dea spre adoptie odata nascut si tocmai de asta le e frica.

Intristator este cand unele mame aleg sa faca avort nu pentru ca nu pot creste copilul sau din alte cauze, ci din pure motive estetice. Am auzit de femei care nu vor copii pentru ca tin la propria silueta, ceea ce e dreptul lor, dar astfel de femei daca ar ramane insarcinate din gresala n-ar ezita sa avorteze ca sa scape de la cateva vergeturi sau kilograme in plus.
__________________
User vechi: scrabble.
Reply With Quote