View Single Post
  #22  
Vechi 07.04.2023, 14:30:27
Krautrock Krautrock is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 09.07.2016
Religia: Alta confesiune
Mesaje: 193
Implicit

Citat:
În prealabil postat de Iorest Vezi mesajul
De unde știți că nu se vor găsi diamante sau alte minerale ori alte resurse după topirea calotei glaciare, nimic nu se pierde apar noi oportunități.
Oamenii nu se hranesc cu diamante si minerale

Citat:
În prealabil postat de Iorest Vezi mesajul
Eu am auzit o chestie inedită la părintele Nicolae Tănase care mi-a dat de gândit, păcatul ar fi șters în momentul în care amintirea lui nu mai lasă urme, nu te mai stârnește.
Frumos zice acest Nicolae Tanase: fa-ti de cap si apoi uita, iar vina ti se va spala. Tipic crestin!

Citat:
În prealabil postat de Iorest Vezi mesajul
Trebuie să și faci lucruri reparatorii, de pildă în Vechiul Testament la furt dai cu dobânda înapoi
Aici e problema: repari ceea ce ai stricat cu de-a sila pentru a respecta regula, n-o faci pentru ca iti dai seama singur ca asa trebuie. Morala de fiinta lipsita de responsabilitate! Morala de hot care atunci cand nu fura o face de frica sa nu mearga la puscarie!

Citat:
În prealabil postat de Iorest Vezi mesajul
De exemplu alcoolismul fetal al mamei, influențează negativ copilul, posibil să-i transmită și lui predispoziție spre alcoolism
Caracterele dobandite in timpul vietii nu se transmit, ci doar cele mostenite genetic. De altfel, eu vorbeam in postarea anterioara despre transmiterea vinovatiei. Copilul care s-a nascut dintr-o mama alcoolica nu e vinovat pentru faptul ca s-a nascut intr-o familie de betivi. Dezavantajul acesta acesta nu e un pacat innascut al copilului, ci ramane vina mamei care e betiva si il va educa sa fie betiv. Un copil care devine betiv nu se naste betiv, ci e educat sa fie betiv.

Citat:
În prealabil postat de Iorest Vezi mesajul
Luther avea schimbări de dispoziție asemănătoare schizofreniei, de frica unei furtuni cu fulgere care l-a prins pe drum s-a apucat de scris tezele, făcea unele chestii compulsiv.
Nebunie sacra. Asta exista in toate religiile lumii. Cititi Noul Testament, Apocalipsa, de exemplu, iar daca sunteti psihiatru poate veti da un diagnostic potrivit.
__________________
Chiar dacă n-ar exista Dumnezeu, tot n-am scăpa de El. Mai există cei care susțin că L-au văzut, iar aceștia sunt mult mai periculoși.
Reply With Quote