Subiect: un sfat va rog
View Single Post
  #2  
Vechi 17.05.2010, 13:58:14
antoradoi's Avatar
antoradoi antoradoi is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 17.01.2009
Locație: Bucuresti
Religia: Ortodox
Mesaje: 146
Implicit

Citat:
În prealabil postat de armanda Vezi mesajul
am nevoie de un sfat si apelez la acest forum deorece sunt intr o situatie oarecum mai grea.in urma cu 2 ani sotul meu a vrut sa daschida o afacere cu un prieten si a facut un imprumut la banca unde a girat cu casa lui .afacerile nu au mers, prietenul a uitat ca s a folosit de bani si acum sotul meu trebuie sa plateasca singur o suma mare ,lunar.sincer nu reusesc sa mi dau seama ce pot face. am 2 copii , nu lucrez . Unul din parintii mei s a sinucis si de multe ori ma intreb daca nu e ceva ereditar. simt iadul .nu mai pot sta alaturi de sotul meu care ne a facut atata rau. ce pot face nu stiu
Sotul tau a imprumutat o suna in vederea unei afaceri,la care ,presupun ca ai subscris.Acum daca a dat-o-n bara trebuie sa cugetati de mai multe ori si sa taiati o singura data.Dac ,spre ex,afacerea ar fi fost prospera ,te-ai fi bucurat de succes,dara daca afacerea s-a dovedit neprospera,dimpotriva paguboasa,sigur ca si certurile s-au instalat ,probabil in casa voastra.Tatal tau s-a sinucis pt ca a fost un om slab.Daca te vei increde in Dumnezeu si te vei ruga,si CU CREDINTA vei cere sa te scoata 9sa va scoata) din impas,fii sigura ca rezolvarea va veni chiar daca nu imediat.Iti spune asta un om care are nici mai mult ,nici mai putin,800 milioane datorie.Am imrumutat un miliard acum 2 ani ca sa fac o afacere.Mi-a luat foc o masina plina cu marfa si s-a facut scruuuum.Am crezut ca s-a sfirsit lumea,dar...m-am rugat si in nci 2 luni ,un om bun mi-a vindut o masina cu plata in rate,dupa puterea mea ,financiara de atunci,mai nimic.Apoi in anul urmator masina aceasta cumparata de la crestinul acela ,plina cu marfa ,mi-a fost furata din fata PORTILOR POLITIEI CAPITAlei (Cal Victoriei ??!!)...Am crezut ca sucomb.Dar...m-am rugat si in 40 zile ,fix ,pol mi-a gasit masina si cu ceva marfa in ea....Si prin cite nu m-a trecut viata?! dauna-zi ,colacel peste pupaza,m-am trezit cu o "PATRULA" de ARCASI INARMATI de la MINISTERUL IUBIRII(Patriarhia RO),sa-mi ceara sa le prezint "BINECUVINTAREA" sub care functionez,eu avind un mic ,f f f mic ,mag cu ob religioase,si ei ,chipurile cica vor eiu sa aibe monopol,intr-o tara democrata....Asa ca iti dai seama ca va TREBUI sa ma pun iar pe RUGA...caci va urma,probabil "NUNTA MARE-n cartier"...Nu ca as fi incetat cumva rugaciunea,dar cind vrei sa-i invingi pe vrajmasi (oameni si/sau diavoli) te rog mai staruitor...
Viata nu-i deloc usoara.Daca iti iubesti sotul si familia,trebuie sa incerci sa depasiti momentul,cu credinta-n Dumnezeu.Dac nu va mai iubiti din cine stie ce alte pricini,nu dau eu sfaturi.Banii se fac,insa.Mergeti la Banca si declarati ca atit puteti da ,cit credeti voi din putinul vostri si Banca va va intelege,cred.dar fiti uniti.Dezbinarea va aduce si mai mari probleme.Poate nici sotul tau nu se simte grozav in situatia asta.Nu stiu nu cunosc amanunte asa ca....
Drum drept si LUMINA!
Antonia
(alta decit cea care este prinsa in acel program de citire a Psaltirii,dar apropos ,uite poti sa rogi pe cei din grup sa te pomeneasca si pe tine acolo!)sau ,tu insati,cu post sa te rogi,citind ,inclusiv la PSALTIRE,cu sau fara "binecuvintare"
Dumnezeu sa fie cu voi!
Reply With Quote