Subiect: * post *
View Single Post
  #30  
Vechi 30.08.2010, 07:48:59
eduardd
Guest
 
Mesaje: n/a
Implicit

Vasile,
si mie imi este drag (sa o copii pe Fani) sa-l citesc pe Zaharia. Mi-i drag pentru ca are dreptate chiar daca tonul ii este cam aspru. Inima imi spune ca-i "cam aspru" dar Constiinta imi sopteste discret "are dreptate!" M-as fi bucurat sa fi fost chiar medicul meu. Dar, stie Domnul pe fiecare. Poate ca nu as fi rabdat "asprimea" fiind o fire plangacioasa..

Si pentru ca tu ai venit cu un exemplu concret (asta-mi place cel mai mult!!) vin si eu cu propria-mi cadere.
Acum ceva timp..s-a intamplat sa stau internata in spital in prima saptamana din Postul Mare. Ma tot gandeam eu ce sa fac? Si mi-am spus..eh, am sa incerc sa postesc 3 zile aspru. apoi a patra zi putina dezlegare la apa si putine fructe. Zis si facut. Am dus eu postul asta.. dar starea mea de sanatate nu era tocmai buna. Medicii erau contrariati ca eram tot mai slabita( taceam chitic). Vazand efortul si ingrijorarea lor m-am gandit sa manac o supa (asta in ziua miercuri din prima saptamana din Postul MARE) sa le ususrez munca.. Stii cum m-a smerit Domnul? Simplu! Am intrebat la bucatarie daca e de post supa de legume. Mi-au spus scurt, DA! Am mancat..si dupa ce am mancat mi-a spus cea care strangea masa..a..am uitat sa va spun ca legumele au fost fierte in supa de la carne pentru gust!!!

Bineinteles ca am mers la duhovnic. Stii ce mi-a spus? Postul tau era sa ajuti oamenii aceia care din iubire luptau sa te salveze. Nu eroismele..
Si "culmea" mai citeam si pr Paisie Agh. care el insusi a mancat carne (ca unul care nu manca niciodata!!) pentru a ajuta medicii. Sa stii ca mi-a folosit aceasta exeperienta! Mi-a folosit cu varf si indesat!
La acest gen de situatii m-am referit eu mai sus. Din afara cine m-ar fi vazut mancand carne si citind din Pr.Paisie Aghioritul...ar fi spus..pfuuu ..cata falsitate. Si chiar a fost! Dar mi-a folosit..pentru ca prin cadere te ridici.
Cam asta-i povestea mea.

Jamaica, nu am nimic cu tine. Daca tu ai simtit vreo mustrare de constiinta citindu-mi mesajul (care nu era adresat tie si Zahariei) atunci inseamna ca trebuie curatata (Constiinta) printr-o noua spovedanie. Nu stiu unde ai gresit sau daca ai gresit. Asta este intre tine si Hristos (duhovnic).
Eu stiu doar ca ceea ce ii cer lui Zaharia, fac si eu adesea. Adica, judec dupa aparente..Trebuie doar sa citesti mesajele mele anterioare si vei vedea ca nu mint.

De aceea fratele meu drag, Zaharia, impreuna sa ne rugam sa capatam intelepciunea necesara discernerii lucrurilor. Amin!

Si ca sa nu fiu offtopic adaug si eu. Fiecare dupa putinta si Constiinta sa sa posteasca. Stie Stapana pe fiecare.

Last edited by eduardd; 30.08.2010 at 08:58:46.
Reply With Quote