View Single Post
  #6  
Vechi 11.11.2014, 10:23:33
fallen fallen is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 21.03.2011
Locație: bucuresti
Religia: Ortodox
Mesaje: 2.250
Trimite un mesaj prin Yahoo pentru fallen
Implicit

Citat:
În prealabil postat de Yasmina Vezi mesajul
Nu inteleg,cine este sefa? proprietara magazinului sau managera lui?
De ce intra in atributiile tale sa platesti chiria si lumina iar sefa ia banii in weekend?Nu este in interesul domniei sale sa plateasca intai chiria si factura de "electrica"inainte de a-si insusii banii din weekend?
Sau nu am inteles eu si este vb despre chiria apartamentului vostru si a facturii de lumina de acasa???
Scuze,nu este prea clar care chirie si care factura de lumina...si de aici ideile sar imprastiate.
Ai inteles bine, era vorba de chiria la magazin. Si asta nu a fost tot, lunea viitoare urmeaza restul, diferenta de bani, inca 1600 lei ( total e 2300 lei/luna). Deci nu va putea lua sefa bani nici duminica viitoare, spre marea-i disperare. Unde mai pui ca 17 e imediat dupa 15, cand teoretic ar trebui sa ne luam din nou chenzinele. De fata din weekend nu-mi facasa mari probleme ca ia doar 200 lei la 2 sapt, propriul salariu ma pune in dificultate...si unde nu mai pui ca al meu vrea pana la sf anului sa imi iau " banii pe concediu" care nu l-am facut. Nici el nu e de acord sa nu platesc facturile la furnizori, ci sa nu mai ia sefa banii in weekend..dar cine sunt eu acum sa ii spun ei ce sa faca??? Dansa e proprietara magazinului si e si manager, teoretic. Acum a cedat actiunile ei altcuiva, unui veterinar,ca asa impune legea la farmacii vet, dar a zis ca ramane dnei ca manager. Al meu are dreptate, dpdv legal nimeni nu are voie sa scoata bani din firma, nici macar patronul, fara o justificare ( salariu, taxe, factura, etc, decat in limita profitului, adica dupa ce se scad toate cheltuielile, sub forma de dividente la care se plateste impozit la stat 16%; asadar, toata lumea incearca solutii alternative, care pe termen lung se dovedesc disfunctionale).
Cu plata zilelor de Co neefectuate, poate ma ajuti tu Yasmina ca esti hr, o sa iti scriu pm.

Iar cu facturile mele de curent, cablu, telefon, etc...de multe ori umblu cu ele dupa mine insa aman plata pt seara sau ziua urmatoare, pt ca stiu ca e posibil sa am nevoie de bani peste zi la serviciu; asta n-ar fi o nenorocire, insa sapt trecuta voiam sa merg intr-o seara la dentist si nu m-am dus tot din cauza asta, ca aveam a doua zi nevoie de bani...
Furnizorii nu vin tam nesam pe nepusa masa, ci o data pe sapt cand e ziua stabilita. De obicei in fiecare sapt este cate o factura scadenta, daca nu cumva si cate una intarziata. Si i-am triat, am pastrat doar pe cei profitabili. Dar cum am spus e firesc ca unele produse sa se vandamai repede ca altele. Iar cand faci o comanda nu poti sa iei doar ce-ti lipseste, au si ei un minim ( la unii de 100 lei, la altii 200, la altii mai smecheri chiar 500 fara t, la Royal Canin, si nici nu ai voie sa faci comanda daca ai factura neachitata, samd, pt ca stiu si ei ca sunt indispensabili. Si sunt si clienti care vor marfa de calitate, nu poti sa-i prostesti, ia acolo ce-ti dau ca e tot mancare...)...

Last edited by fallen; 11.11.2014 at 10:51:30.
Reply With Quote