View Single Post
  #1  
Vechi 24.11.2014, 07:57:20
Ioan_Cezar Ioan_Cezar is offline
Banned
 
Data înregistrării: 17.06.2014
Religia: Ortodox
Mesaje: 1.618
Implicit Memoria Nașterii Domnului

Departe de a propune un topic de discuții pe linie dogmatică despre Nașterea Domnului și dincolo de varietatea opiniilor privind semnificația acestei "memorii", mă gândeam că fiecare dintre noi, împreună cu lumea în care am trăit, a cunoscut din experiență proprie întâmpinarea Nașterii Domnului, a Crăciunului.
În fiecare localitate din țara noastră copiii iau parte, an după an, la pregătirea pentru Crăciun și la Sărbătoarea Nașterii Domnului. Sufletul copilului, mereu uimit și încântat de frumusețea aparte a lunii decembrie, care începe cu bucuria darurilor din ghetuțe, ia parte și la atmosfera mai generală a comunității din care face parte.
Unii dintre noi am trăit întâmpinarea Nașterii Domnului în sate și orașe din Muntenia, alții în localități din Oltenia, Maramureș, Moldova ș.a.m.d.
Cum era așteptată și pregătită în copilăria noastră Nașterea Domnului?
Vă mai amintiți cum întâmpinam noi Crăciunul?
Dar părinții și bunicii noștri - familia, rudele, comunitatea întreagă?

Vă propun să evocăm câte un crâmpei din zorii vieții noastre când, poate, în această perioadă cu totul aparte a anului, aveam parte de unele experiențe de viață care vor fi devenit peste ani unele dintre cele mai frumoase și, de ce nu, românești și creștinești amintiri ale fiecăruia!

Memoria colectivă a poporului nostru e îmbogățită și înfrumusețată, în această perioadă, cu nenumărate amintiri personale.
Haideți să facem un brad frumos împodobit cu globurile colorate și cu beteala amintirilor fiecărui copil care am fost! Să urcăm spre noul Crăciun împrospătați cu darurile Sărbătorilor inocenței noastre. Astfel, memoria personală a Crăciunului poate deveni un crâmpei viu și actual din Memoria multimilenară a Nașterii Domnului...
Și așa cum Magii au fost călăuziți de o lumină Cerească până la Pruncul Sfânt, să ne lăsăm călăuziți și noi, prin lumina blândă a amintirilor din copilărie spre o participare cât mai deplină, acum, una cu toată ființa, la Sărbătoarea Minunii Nașterii Domnului!

Last edited by Ioan_Cezar; 24.11.2014 at 08:05:09.
Reply With Quote