View Single Post
  #6  
Vechi 09.01.2020, 13:49:14
Moroco's Avatar
Moroco Moroco is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 09.04.2019
Locație: Crestin Ortodox cu Calea ✝ Apocalipsa
Religia: Ortodox
Mesaje: 2.244
Implicit

Citat:
În prealabil postat de ioan89 Vezi mesajul
Problema e ca mi s-au spus niste barfe despre dansul de catre alti preoti de la o alta manastire.
Erau bârfe mincinoase sau erau adevăruri scoase la lumină? Nu mă interesează. Întreb retoric. Probabil ai simțit și tu ceva că nu e în ordine și de aia ai plecat.

Citat:
Dansul mi-a zis sa-i zic ce mi-au zis si unde am fost. Ei cum pot eu sa fac asta?
Nu-i voie să pârăști dar să spui unde ai fost și pentru ce anume ai plecat asta poți dacă vrei să te mărturisești.

Citat:
Am fost trimis in alta parte de acestia. Cum sa-i zic...stiti parinte...au zis ca va plac baietii si sa plec ca nu e ok. Acum nu mai sunt la dansul de cateva luni iar starea mea sufleteasca e crunta.
Exact așa să-i spui: ''Am plecat căci am crezut că sunteți pedofil și din pricină de curvie se desparte femeia de bărbat darmite copilul de tată.''

Citat:
Situatia eu am creat-o. Am dorit mai mult. Si dorind mai mult am vorbit prostii.
Care-va-să-zică nu ei au vorbit prostii ci dumneata l-ai crezut pedofil iar ei doar te-au aprobat și te-au trimis la altul. Bine că recunoști. Iată că deja te-ai spovedit... aici pe forum.

Citat:
Acum platesc. Nu stiu ce sa fac.
Nu mai stiu ce sa cred. Ce sa fac. Unde sa ma duc. Cine imi vrea binele si cine nu.
Normal că plătești dacă ai pus botul la mincihulacuze și batjoculovele! Toți plătim când greșim căci nu avem pile și privilegii cum nici Hristos n-a avut. Putem însă să ne cerem frumos iertare și vom fi iertați căci Dumnezeu e bun.

Citat:
M-am gandit la furadan sau la cianura. Oricum imi e frica de moarte si de batranete. Nu o sa fac asta oricum.
Pentru ce vrei să te distrugi? Păi trebuie să te aștepți la păcate mult mai mari care vin prin tine. Toți suntem păcătoși mai mult sau mai puțin deci ți-e rușine de păcătoși? Dă' o șansă sfințeniei, crede și speră că ne va birui! Oprește păcatul fără să faci vreun rău păcătosului!

Citat:
Pot sa dau mai multe detalii daca m-ar putea ajuta cineva cu un sfat privitor la situatia aceasta mai mult decat delicata.
Nu e o situație delicată ci e una banală, simplă. Ai făcut o relație prea apropiată cu duhovnicul tău și nu vrei să te mai duci și la alții. Orice preot are același Har și îți poate dezlega toate legăturile păcatului și lega toate neputințele păcătoase. Ca să ieși din ''crunta stare sufletească'' du-te la oricare preot sau dacă ești curajos du-te înapoi la cel pe care l-ai bârfit. Te iartă!.. nu numai preotul ci Dumnezeu!
__________________
MoroncEkU înVaț leppădeLUMEjuglu(fivrEhoț-îșcaUsLEUzeu=smințeE-=nEbUParven=pripISexpUngi+cârâmErit-logivina-stiEsinerEUtU-lăudobasculaș-trădățol-scobârfEU-distrugiTUtEu-trufhus=altvisgrij-strescapoSS-feciUkUxklacUj-ghinorokkciospădosdă-teresUșefhUț-fantezis-progrexit=victiviclUadicdol lenteiASIAgrozînșelumi picUpic n facinatia gogoșerporksdecaine satE plâplaci sascapi d Tata-ch salefaci tlaba mudara poftarmorE-pliktisU c@luatu-droghipocrițU-fakE) sascult iubimca ucemici Cuvânteul si FataTa

Last edited by Moroco; 09.01.2020 at 13:58:47.
Reply With Quote