View Single Post
  #20  
Vechi 12.10.2006, 17:32:31
Saurian Saurian is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 18.08.2006
Mesaje: 257
Implicit

Citat:
În prealabil postat de ory
multumesc,Saurian,pentru poveste,crede-ma,stiu si eu multe asemanatoare,dar acum traim cu totul alte si alte vremuri,iar oameni si simtiri intense cum erau atunci au devenit raritati.Vorbiti-mi de lucruri induiosatoare petrecute in vremurile noastre.Traim si ne folosim de toate privilegiile modernismului,luptam si ne chinuim cu toata faradelegea contemporana,dar aplicam "citate si povesti" atat de vechi.Sunt perfect de-acord cu ele,dar ele nu reusesc sa mai schimbe cu mult lumea noua.Nu sunt de-acord cu-aceasta lume,dar ca sa ajung sa cred ca idealul este ceea ce specifica unele scrieri atat de vechi,nu-mi ramane decat sa ma deznadajduiesc,caci,de-atunci si pana acum e-o cale atat de lunga de metamorfozari.Este bine sa ne sensibilizeze exemplul acelor oameni placuti lui Dumnezeu,sa ne fie folositor,dar nu putem sa pretindem ca tindem sa le urmam exemplul,caci este foarte greu,si datorita acestui greu ne trezim vrednici de judecata celor "slabi".
Cam greu... Astfel de povesti ies la iveala mai tarziu... sa nu se manreasca persoana in cauza si sa nu vina oamenii la acea persoana ca la un guru... Recunosc ca nu stiu multe despre calugarie dar nu pot intelege de ce ar renunta cineva care dupa ce o fost frate, apoi facut rasofor si apoi facut calugar ar renunta la manastire. Mi-ar fi de folos un exemplu clar sa-ti dau niste argumente solide
Reply With Quote