View Single Post
  #6  
Vechi 28.04.2011, 07:32:07
Mihnea Dragomir's Avatar
Mihnea Dragomir Mihnea Dragomir is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 15.02.2010
Locație: Ținuturile Loirei, Franța
Religia: Catolic
Mesaje: 7.751
Implicit

"Moartea celor bătrâni îi îmbătrânește pe cei tineri" spunea Nicolae Iorga. Greu ne este să ne despărțim, chiar dacă știm că e doar pentru o vreme, de cei dragi dinaintea noastră ! Și, cu fiecare înmormântare din familia mea, îmi dau seama că am mai făcut eu însumi un pas spre destinația finală a fiecăruia dintre noi, care este moartea, judecata, raiul sau iadul.

Pentru cei care pleacă, cu adevărat importantă este spovada, care, de vor fi căzut, restaurează în ei starea de grație sfințitoare, fără de care mântuirea nu este cu putință. Mult ajutor supranatural mai dă și Sf Împărtășanie și, la nevoie, Sf Maslu.

Lumânarea, ca și candela, este un obicei pios care face parte din moștenirea noastră iudaică. Eu niciodată nu am făcut prea mare deosebire între ele, principiul lor de funcționare este același. Cum sugera și cineva dinaintea noastră, suntem noi înșine, într-un fel, lumânări. Important e să nu se stingem fără a aprinde măcar o lumânare care să ardă după noi, așa cum o făclie trebuie să aprindă altă făclie înainte de a se stinge, pentru ca să fie lumină în lume.
__________________
Doamne, Tu pe toate le știi ! Tu știi că Te iubesc !

www.catehism.com
http://regnabit.wordpress.com

Last edited by Mihnea Dragomir; 28.04.2011 at 07:35:07.
Reply With Quote