View Single Post
  #10  
Vechi 11.06.2013, 19:28:37
guardian knight's Avatar
guardian knight guardian knight is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 10.02.2011
Locație: Cluj-Napoca
Mesaje: 897
Implicit parere !!!

A reduce si denatura termenul de "ecumenism" la o ideologie oculta,si chiar a-l asimila cu ea, mi se pare o cecitate spirituala demna doar de talibanii unei pseudo-credinte incrancenate in rautate si ura !

Data fiind fiinta umana inclinata inspre rau, multi asa-zisi "credinciosi" nu reusesc sa fie decat portavocea propriilor lor frustrari,si neimpliniri,eusand almentabil intr-o pozitie talibana,de adversitate si de ura fara de celelalte confesiuni crestine surori.
Acesti indivizi devin intoleranti, uraciosi si fanatici in ceea ce lor li se pare ca fac bine !
Daca se impaca bine termenii "crestin" si "taliban" in acelasi timp !!!

Eu cred, ca ecumenismul este comportamentul cel mai autentic al faptului de a fi crestin,insasi esenta lui in planul relationarii cu alte culte si religii ale lumii !
Noi,ca si crestini,nu ne putem situa pe o pozitie talibana,plina de ura fata de alte religii si confesiuni.
Deasemenea respectul si consideratia fata de alte religii nu inseamna, ca trebuie sa duca,si nu duc deloc ,la o abandonare sau delasare fata de religia ortodoxa,ci inseamna pur si simplu un spirit de fratietate si cautare a intelegerii si nu a urii !!!
Reply With Quote