View Single Post
  #2  
Vechi 07.01.2012, 21:33:31
N.Priceputu
Guest
 
Mesaje: n/a
Implicit

Să nu facem faptele bune înaintea oamenilor înseamnă să le facem cu discreție, fără a ne bate cu pumnii în piept, fără a urmări să primim laude. Să ne ferim, adică, de vanitate (slava deșartă). Să fie făcute din dragoste - de Dumnezeu și de oameni.

Dacă poți să faci o faptă bună fără să te știe cineva, e foarte bine; dar sunt situații în care nu o poți face în ascuns. Nu trebuie să o ascunzi cu orice chip, eventual mințind, dar trebuie să o faci firesc, fără să te mândrești, ci zicând în sinea ta: „slugi netrebnice suntem si ceea ce am fost datori sa facem, aceea am facut”.

Cât despre minciună, dacă e întotdeauna un păcat... Eu cred că nu. Porunca știu că mai e tradusă și prin „să nu faci mărturie mincinoasă împotriva aproapelui”. Nu trebuie aplicată fără discernământ. Spre exemplu, magii au evitat să-i spună lui Irod adevărul despre locul unde se află Pruncul, chiar dacă îi promiseseră că îl vor înștiința.

Poruncile nu sunt decât expresia iubirii de Dumnezeu și de oameni. De aceea Mântuitorul a spus că toate sunt cuprinse în: „Să-L iubești pe Dumnezeu din toată inima ta și pe aproapele ca pe tine însuți”. Păcat este tot ceea ce contravine iubirii. Deci „a minți” este păcat atunci când este făcut cu un scop rău - a denigra pe cineva, a-i face un rău; sau după ce tu însuți ai făcut un rău, minți ca să-l acoperi.
Reply With Quote