View Single Post
  #30  
Vechi 26.08.2013, 19:29:16
Florin-Ionut's Avatar
Florin-Ionut Florin-Ionut is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 17.07.2008
Locație: Timișoara
Religia: Ortodox
Mesaje: 5.411
Implicit

Citat:
În prealabil postat de arwein Vezi mesajul
Preotii se impartasesc la fiecare Sf. Liturghie?
Eu așa știu.

Citat:
daca e asa, aceasta inseamna ca ei ar trebui sa posteasca (cu tot ce presupune Postul, nu numai restrictiile alimentare) tot timpul aproape. Poate ne raspunde un preot cum procedeaza cu enoriasii sai....
Ceea ce nu se întîmplă.

Nu știu să fie vreun preot pe aici care să și spună că e preot... Deci trebuie să mergi la un preot să-l întrebi dacă vrei răspuns.
Citat:
Pentru noi e orecum nerelevant, oricum majorittatea omanilor se impartasesc in timpul unui post.
Majoritatea nu se comportă în mod necesar cum e corect. Adevărul nu e musai deținut de cei mulți.

Citat:
Dar in trebarea are si o alta nuanta;
-"ati fi dispusi sa postiti continuu" asta seamana a viata in pustie, nici macar a manastire.
Eu mănînc numai vegetale și nu trăiesc în pustie... Nu e greu.

Citat:
- "pentru a va impartasi de fiecare data"- nici Parintii Pustiei nu se impartaseau de fiecare data, si ca sa zic asa, ei sunt campionii postului intre oameni.
Sihaștrii respectivi poartă de multe ori cu ei Sfînta Împărtășanie și nu știm noi cît de frecvent se împărtășesc. Dar să știi că nu-s rupți total de lume, mai au contact cu oamenii pentru cele necesare: mîncare, Sfintele Taine.

Citat:
Deci pana la urma intrebarea este de fapt; Sunteti gata sa va dati cu totul lui Hristos?
Apoi da, în fiecare zi trebuie să purtăm crucea, nu numai în marile posturi ca să [ne] demonstrăm cumva vrednicia înaintea apropierii de Potir.

Citat:
Aici imi vine o alta intrebare in minte: pentru cei care merg la manastiri duminica, la Litughie, ati vazut sihastrii veniti sa participe? S-au imparatasit? Daca simtiti ca raspunsurile au iz de indiscretie, poate imi raspundeti pe privat...
De unde să știm care e sihastru și care e călugăr cînd mergem la mănăstire? Oricum, problemele lor ne depășesc pe noi.
__________________
Să nu abați inima mea spre cuvinte de vicleșug, ca să-mi dezvinovățesc păcatele mele;
Psalmul 140, 4

Ascultați Noul Testament ortodox online.

Last edited by Florin-Ionut; 26.08.2013 at 19:39:38.
Reply With Quote