View Single Post
  #60  
Vechi 02.04.2015, 11:13:56
AlinB AlinB is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 29.01.2007
Religia: Ortodox
Mesaje: 20.084
Implicit

Citat:
În prealabil postat de bin000 Vezi mesajul
Nu merge linkul.Poate dai unul de la Patriarhie,trebuie sa fie.
http://www.predania.ro/pdf/martor-id...libertatea.pdf

Daca nu poti sa o citesti sau daca o citesti stramb cum de altfel au facut cipofobii promovand intr-o perioada materialul asta ca "argument" pentru clauza lor (cand arata de fapt exact opusul) iti fac eu o sinteza.

Citat:
Apoi daca e problema de ordin civic/social si nu dogmatic ...e la latitudinea crestinilor sa o trateze cum considera ei impreuna cu duhovnicii lor.
Deci daca Biserica zice ca nu e o problema si majoritatea preotilor gandesc la fel, un alt "duhovnic" poate zice ca e lepadare de credinta si semn apocaliptic si se canoniseste si etc cum zic stilistii.

Nu stiu ce ortodoxie o fi asta, dar mie nu imi miroase ca atare.

Citat:
Apoi...pe langa parintele Iustin sau Paisie,tu pentru mine ,esti un cutarescu.
Apoi, nu esti obligat sa gandesti.
De unde e, nici Dumnezeu nu cere si chiar ar fi periculos la o adica pentru ca produsul final ar putea fi un rezultat cu totul nefericit.

Citat:
Nu prea am ce invata de la tine,de la ei am invatat mult si multe...daca m~aintelegi.Ei stiau ca nu vor fi ascultati,dar au marit in cei receptivi gradul de trezvie,ceea ce nu e putin lucru.
Au reusit sa creeze niste tensiuni in Biserica pentru false probleme, pe unii i-au indemnat sa ia niste atitudini pacatoase, inclusiv impotriva maimarilor Bisericii, ceea ce nu cred ca este laudabil.
__________________
Suprema intelepciune este a distinge binele de rau.
Reply With Quote