Subiect: ce sa fac?
View Single Post
  #17  
Vechi 10.07.2013, 16:07:20
Parascheva16's Avatar
Parascheva16 Parascheva16 is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 26.02.2013
Religia: Ortodox
Mesaje: 1.920
Implicit

Parintii tai ce spun? Nu au observat ei la tine o inclinatie spre ceva? Deobicei parintii isi cam dau seama de cand copilul e mititel cam ce inclinatii si talente are. Cand zic talente, nu ma refer strict la muzica,sport etc., caci toti oamenii au talanti. Bine, parintii vad si indruma daca sunt atenti si le pasa.

Daca imi amintesc ei bine esti din judetul Cluj, nu? Din cate stiu, asistenta sociala ortodoxa se preda si in Cluj si este o scoala f.buna acolo. Sa te uiti pe site-ul lor ce sectii au si pe ce baza primesti admiterea. M-am uitat putin peste materiile care se predau si este f.frumos. Acum, daca iti place si asta doresti sa faci, chiar daca e putin de invatat, o sa o faci cu placere. Daca vrei sa te duci acolo, doar asa ca sa faci si tu ceva, mai bine nu.

Meseria de moasa iarasi este foarte frumoasa. Nu ti-ar placea? Parca ar fi mai faina decat cea de asistenta.

Sau educatoare pentru copii. Apoi, dupa poate prinzi si tu un post la o gradinita ortodoxa :D.

Daca esti in postura nefericita, in care se afla multi tineri din zilele noastre, de a nu stii la ce esti buna, ce talente ai, ce inclinatii, mai bine nu te avanta din start. Stai si cerceteaza-te, cunoaste-te pe tine, roaga-te Domnului sa iti arate ce daruri a pus in tine si apoi mergi inainte cu toata viteza.

Tare trist ca tinerii de astazi nu sunt indrumati cum trebuie si nu se cunosc pe ei.
Reply With Quote