View Single Post
  #9  
Vechi 08.06.2009, 02:46:17
LapetiteMoc LapetiteMoc is offline
Banned
 
Data înregistrării: 04.05.2009
Religia: Ortodox
Mesaje: 1.900
Lightbulb Empiric

Citat:
În prealabil postat de patinina34 Vezi mesajul
Inteleg, insa Elena(asa o cheama pe fiica prietenei mele) a avut tratament sever cu citostatice, iar acum d ecitiva ani ia interferon.

Ea are si problema ca trebuie schimbata de parinti(nu poate merge la baie ) insa asta doar uneori.

Ea sta la Roma, unde caldura este tremenda, adica var ase ajunge la +50 la umbra plus umiditatea... mai adaugi citeva grade in plus...
totusi nimeni nu i-a mai recomandat sa stea la rece cum zici, poat ealti medici, alte sfaturi, cine stie.

Stiu ca noaptea nu simte cind trebuie sa mearga la baie, asta fiind aproape permament.
Offf, medicii aproape că nu știu nimic despre boală, nu știu ce să recomande și cum să ajute bolnavii să facă față sclerozei în plăci. Toate câte le face Philippe sunt ”tratamente” cu care se sfătuiesc cei cu SEP între ei, fiecare ce descoperă că îl ajută. Din păcate ei nu pot comunica prea bine, de exemplu pe calculator, pentru că degetele nu-i ajută să tasteze. Doar ce putem face noi, cei de lângă ei...

Exercițiile de verticalizare și pungile cu gheață sunt găselnițe de-ale lui Philippe, le-a recomandat și colegilor lui de suferință cu care mai comunică telefonic și toți au fost încântați de rezultate. Nu vindecă, dar ajută să treacă ziua mai ușor...


Doamne ajută!!!
Reply With Quote