Subiect: Geneza
View Single Post
  #19  
Vechi 02.05.2011, 09:41:13
catalin2 catalin2 is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 26.12.2007
Locație: Brasov
Religia: Ortodox
Mesaje: 9.706
Implicit

Citat:
În prealabil postat de Eugen7 Vezi mesajul
Frate lumina din prima zi era creata, caci stim proprietatile ei. Mai concret lumina din prima zi este o unda electromagnetica.

Lumina necreata, pe care a aratat-o Hristos la Schimbarea la Fata pe muntele Tabor, si pe care o vad calugarii isihasti, nu stim ce este. Stim ca este de la Dumnezeu dar nu stim natura ei, caci este o lumina duhovniceasca.

Te intreb lumina de la Ierusalim din noaptea de inviere de unde vine: din cer sau de la Hristos? Cum argumentezi raspunsul (atat teologic ortodox crestin cat si stiintific)?

Ca un indiciu iti spun ca exista combustie spontana daca pui fosfor pe fitilul unei lumanari. Dupa cateva minunte se va aprinde spontan lumnarea. Cum eliminam aceasta acuzatie adusa noua ortodocsilor crestini (cum ca noi am folosi acest "truc")?
Eugen, iti dai seama ca nu stim cum era lumina din prima zi pentru ca nu a analizat-o nimeni atunci. Putea fi si cea necreata si o lumina creata, nu ni se da un indiciu ca ar fi una sau alta din ele.
Lumina necreata stim ca este harul Duhului Sfant. Daca te referi la faptul ca nu stim din ce e compusa, eu cred ca nici nu prea ne intereseaza asta.

Lumina Sfanta de la Ierusalim nu stiu exact ce lumina e, dar din faptul ca nu arde la inceput sigur nu e naturala. Ma refer la faptul ca nu stiu daca e harul sau o lumina nenaturala (daca exista asa ceva).
Despre fosforul din lumanari eu am raspuns cu mult timp in urma. E o gaselnita din disperare, nu aveau cum sa argumenteze asta. Cel putin e bine ca recunosc ca e ceva acolo.
In primul rand ar trebui ca cei care au astfel de lumanari sa fie niste mincinosi si nimeni sa nu afle asta de atatea mii de ani. E ilar sa creada coneva ca de sute de ani ortodocsii se duc in fiecare an cu fosforul la ei la inviere. Apoi am inteles ca fosforul alb a fost descoperit de curand, minunea fiind descrisa amanuntit acum 1000 de ani. In alta ordine de idei, fosforul alb, din ce am citit, degaja o caldura puternica, in niciun caz nu poti pune mana deasupra.
Apoi fosforul alb se aprinde dupa un timp, cum cordoneaza acestia sa apara exact cand apare acea lumina din cer?
Nu in ultimul rand, aceasta e una din explicatii pentru o parte din fenomen. Dar acesta nu consta doar in aprinderea lumnarilor, ci in aparitia unei lumini din cer. Vezi ca intrun comentariu am dat si relatarea unor fizicieni americani (parca), ce au participat la minune.

"Prof. univ. dr. de la Universitatea Berkeley - California: „fulgere de lumină colorată lovesc pereții capelei bisericii și ai galeriei. Aerul are proprietăți electrice asemănătoare electricității statice”.
"doi ciberneticieni din Frankfurt care au văzut fenomenul, spun că nu au reușit nici în laborator să obțină o lumină de o asemenea intensitate... "
Reply With Quote