View Single Post
  #226  
Vechi 04.12.2017, 15:08:15
Cornel Urs's Avatar
Cornel Urs Cornel Urs is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 27.05.2012
Locație: Miercurea Ciuc - Harghita
Religia: Ortodox
Mesaje: 1.621
Implicit

Normal că dacă-i iei la bani mărunți, fug ca potârnichile. Așa pățesc cu toți pocăiții. Sunt lamentabili!
În discuții particulare, când ei nu știu la ce te referi, adventiștii îți vor recunoaște că Iisus a fost mort pentru 3 zile și 3 nopți în sensul că Iisus a fost complet INCONȘTIENT - sufletul a mers în Sheol/ Hades. Da, știu că vă miră, dar ei asta cred.
Dacă le pui întrebarea, bine măi omule, dar dacă a 2-a Persoană a Trinității a fost inconștientă 3 zile, ce mai este Dumnezeul lor, că dacă în cele 3 zile, dacă era chemat în rugăciune, ar fi răspuns la apel doar Tatăl și Duhul, deci doar 2 Persoane. Căci una din cele 3 Persoane (care este Dumnezeul creștin) dormea !!!
Vă dați seama că Dumnezeu adventist este muabil, adică schimbător? Pentru trei zile, Dumnezeul lor a fost doar 2 Persoane conștiente, cu care puteai vorbi.
Și de aceea, primii adventiști nici nu au crezut în Trinitate, fiindcă nu puteau rezolva chestia asta de mai sus!
Dar colegul adventist a mers o viață la adunare plătind zeciuiala lună de lună, fără să gândească nimic, a făcut totul mecanic, robotic. Asta înseamnă manipulare din partea sectelor. Accepți doctrine ale dracilor fără să gândești.