View Single Post
  #6  
Vechi 18.10.2020, 19:55:29
Iorest Iorest is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 04.08.2016
Religia: Ortodox
Mesaje: 2.964
Implicit

O știre interesantă preoți din Moldova unde e credință mai mare decât în restul țării, nu mai au din ce trăi:

https://www.romaniatv.net/sute-de-pr...ui_518993.html

”Sute de preoți din Iași și din județele învecinate susțin că nu mai au ce să pună pe masă familiilor, de când au fost închise bisericile din cauza pandemiei de coronavirus. În disperare de cauză, aceștia au cerut ajutorul superiorilor pentru că rămân cu aproape 500 de lei salariul plătit de stat.
Reprezentanții Mitropoliei susțin că acum identifică în special familiile unde nu există niciun venit. Preotul nu mai are venituri de la biserică, preoteasa nu lucrează și mai sunt și doi-trei copii în familie.”

Citat:
În prealabil postat de Penticostalul Traditional Vezi mesajul
Eu stiu: da, o femeie se bucura sa aduca bani in casa si nu e nicio problema daca o perioada aduce femeia mai multi bani si alta data aduce barbatul.
Dvs. ați fost un caz fericit, e frustrant pt un bărbat să câștige soția mai mult ca el,dacă balanța nu se inversează în timp.
În cazul tău a fost ceva de durată medie 10 ani și nu ai trăit din banii soției, adică te-ai fi descurcat dacă erai doar tu pe cont propriu din venit, dar în alte familii nu se mai întoarce balanța.

Citat:
În prealabil postat de Penticostalul Traditional Vezi mesajul
In confesiunea mea eu sunt slujitor al bisericii de mai bine de 25 de ani.
Intr-adevar in primii zece ani banii pe care-i primeam erau foarte putini, sotia (asistent medical) castiga mai bine si am trecut acea perioada doar prin minunile lui Dumnezeu. Am avut trei copii unul dupa altul si ne-am bucurat de fiecare dintre ei. Nu i-am planificat, dar daca au venit, i-am luat ca pe o binecuvantare .
Interesant n-am știut, mă bucur că mi-ai împărtășit, să-ți trăiască copiii!

Eu nu mă refer la tine acum, ci în general așa te poți face călugăr dacă vrei să trăiești numai din binecuvântarea lui Dumnezeu, e cam aceeași situație dar nu te mai controlează o femeie și socrii, ai un comandant starețul și Dumnezeu atât.

Citat:
În prealabil postat de Penticostalul Traditional Vezi mesajul
Acum castig mult mai bine, mai mult decat sotia, exista oameni cu inima care daca te vad ca esti consecvent pe termen lung te sustin inclusiv financiar.
La tine e altă situație, pocăiții au mai mult tineret decât ortodocșii și implicit mai mulți bani, ortodocșii nu dau zeciuială încă.

Dacă ar fi pe sistem zeciuială doar la orașe și în satele periurbane orașelor bogate preotul ar putea trăi din zeciuială în rest trebuie să facă agricultură.

Ortodocșii care au bani nu prea merg la biserică mulți dintre ei, vin oamenii de condiție medie și cei bătrâni,văduve, sărmani, amărâți de la care nu poți cere nimic.

Citat:
În prealabil postat de Penticostalul Traditional Vezi mesajul
Iar acum pretuiesc foarte mult ceea ce am invatat in perioada cand o duceam stramtorat financiar. Dumnezeu te invata in acele circumstante lectii pe care nu le poti asimila nicicum altfel.
Corect a fost o lecție spre înțelepțire, e bine să te înțelepțești din orice ți s-ar întâmpla.


Citat:
În prealabil postat de Penticostalul Traditional Vezi mesajul
Asadar da, e posibil ca un preot si familia lui sa treaca prin dificultati financiare, in mod special la inceput, dar cu rabdare si credinta in Dumnezeu poti trece cu bine. Mai ales daca stii din start ca ceea ce faci nu faci pentru bani ci pentru o comoara in cer si pentru bunastarea spirituala a celor din jur. Atunci implinirile spirituale aduc satisfactii mai mari decat hartiile colorate pe care punem atata pret.
România nu mai are viitor demografic, anii de aur au fost când Ceaușescu a dat decretul anti avort în rest ne așteaptă îmbătrânirea accelerată și imigranți din zone mai sărace care nu vor să se încreștineze ci o să vină cu pretenții de stăpâni peste țară.

Pe lângă că suntem tot mai puțini și dintre cei puțini destui nu mai cred sau nu mai vor să audă de spiritualitate creștină, vor urma ani de prăbușire în orice domeniu.
Noi nu suntem Polonia sau Ungaria.
__________________
„Că s-a întărit mila Lui peste noi și adevărul Domnului rămâne în veac.” Ps.116, v.2.

Last edited by Iorest; 19.10.2020 at 08:56:58.
Reply With Quote