View Single Post
  #496  
Vechi 02.09.2010, 16:43:20
samson samson is offline
Banned
 
Data înregistrării: 25.08.2010
Mesaje: 72
Implicit

Citat:
În prealabil postat de licorcrist Vezi mesajul
Si



"S-a făcut odată adunare la schit despre un frate care greșise, iar părinții vorbeau. Avva Pior însă tăcea; apoi s-a ridicat, a ieșit, și a luat un sac, umplându-l de nisip, și-l căra pe umăr. Și punând puțin nisip într-un săculeț îl ducea pe dinainte. Întrebat fiind de părinți ce va să fie asta, le zise: sacul cel cu mult nisip sunt greșelile mele, că sunt multe; iar acestea puține ale fratelui meu sunt dinainte, și-mi petrec vremea judecându-l. Nu așa ar trebui să fac, ci să mi le car pe ale mele dinainte și să mă îngrijesc de ele, și să-l rog pe Dumnezeu să mă ierte".

«Toate sunt curate celor curați, iar celor necurați și conștiința și toate le sunt spurcate» (Tit 1, 15)

Nu judeca, si nu vei fi judecat. Evidenta oamenilor nu e ca evidenta Domnului.
Dumnezeu spune clar care sunt dovezile nasterii din nou. Hristos le spune ucenicilor ca pe om il cunosti dupa roadele lui. Ori daca roadele sunt evidente, ce concluzie poti sa tragi?
Poate pomul bun sa faca roade rele?
Apostolul Ioan in intaia sa epistola spune asa:
"Și întru aceasta știm că L-am cunoscut, dacă păzim poruncile Lui.
Cel ce zice: L-am cunoscut, dar poruncile Lui nu le păzește, mincinos este și întru el adevărul nu se află.
Iar cine păzește cuvântul Lui, întru acela, cu adevărat, dragostea lui Dumnezeu este desăvârșită. Prin aceasta, cunoaștem că suntem întru El.
Reply With Quote