View Single Post
  #2  
Vechi 20.10.2010, 12:41:37
Paduraru's Avatar
Paduraru Paduraru is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 16.11.2009
Locație: Munții Suhardului - Bucovina - România
Religia: Ortodox
Mesaje: 112
Implicit

Este o reînviere a vechilor lăcașuri de cult care au existat în vechime în comuna Bârsana. În vechime, mânăstirile ortodoxe care au existat în Bârsana, au fost distruse de stăpânirea austro-ungară în trecut. S-a reușit zidirea acestui lăcaș de cult după anii `90, prin munca și credința credincioșilor din Bârsana. Pentru mai multe detalii, citiți cartea "Mânăstirea Bârsana" scrisă de prof. Nuțu Roșca (fiu al comunei Bârsana).

Am vizitat acu doi mânăstirea Bârsana, chiar în ziua de Sfântul Vasile cel Mare (adică, de Anul Nou) și după Sfânta Liturghie și Moliftele Sfântului Vasile cel Mare, m-a impresionat și portul popular în totalitate al bârsănenilor (erau mult mai frumoși decât noi, ceilalți, îmbrăcați în straie nemțești).

Vă recomand din inimă să mergeți și dvs. în pelerinaj acolo!!!

Doamne ajută!
__________________
Doamne și Stăpânul vieții mele, duhul trândăviei, al grijii de multe, al iubirii de stăpânire și al grăirii în deșert nu mi-l da mie! Iar duhul curăției, al gândului smerit, al răbdării și al dragostei, dăruiește-l mie, slugii Tale! Așa, Doamne, ajută-mă să-mi văd greșalele mele ca să nu mai osândesc pe fratele meu. Că binecuvântat ești acum și pururea și în vecii vecilor! Amin!
(rugăciunea Sfântului Efrem Sirul)

Vă rog frumos să mă iertați și pe mine, păcătosul cel dintâi!
Reply With Quote