Subiect: Istorii cu talc
View Single Post
  #519  
Vechi 21.10.2012, 21:42:54
cristiboss56's Avatar
cristiboss56 cristiboss56 is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 16.12.2006
Locație: Oricare ar fi vicisitudinile zilelor și anilor,oricare ar fi durata lor,vine ora răsplatei:BRĂTIANU
Religia: Ortodox
Mesaje: 32.376
Implicit

ÎMPĂRATUL ȘI SOȚIILE

... Era odată, într-o țară îndepărtată, un rege care avea patru neveste. Însă cel mai mult o iubea pe cea de-a patra, pe care o îmbrăca în straiele cele mai scumpe și o hrănea cu bucatele cele mai fine.
De asemenea, o iubea și pe cea de-a treia soție. Cu ea se mândrea cel mai mult. Totuși, regele trăia cu teama că această soție îl va părăsi.
Regele o iubea și pe cea de-a doua soție. Ea îi era un sfetnic de nădejde și se arăta întotdeauna amabilă, înțelegătoare și răbdătoare. De câte ori regele avea o problemă, ea îi era alinarea.
Prima soție a regelui era foarte loială, însă pe aceasta nu o iubea, nu o hrănea cum trebuie; abia de o lua în seamă. Pentru aceasta ea era slabă, tristă și bolnavă.
Într-o zi, regele simți că sfârșitul îi este aproape. Se gândi la întreaga sa viață plină de desfătări și își spuse: „Acum am patru soții, dar când voi muri, vor veni toate cu mine sau voi rămâne singur?”.
O întreabă pe cea de-a patra nevastă:
- Te-am iubit cel mai mult, ți-am dăruit cele mai frumoase haine și ți-am purtat cea mai mare grijă. Acum am să mor, vrei să vii cu mine?
- Nici vorbă! replică cea de-a patra soție. Răspunsul ei străpunse inima regelui.
Regele o întrebă și pe cea de-a treia soție:
- Te-am iubit toată viață. Acum, că mor, vrei să vii cu mine?
- Nu! răspunse cea de-a treia soție. Viața e frumoasă. Când vei muri mă voi recăsători! Inima regelui se strânse de durere.
O întrebă pe cea de-a doua soție:
- Întotdeauna am găsit la tine înțelegere și ajutor în sufletul meu. Când voi muri, vrei să vii cu mine?
- Îmi pare rău! replică cea de-a doua soție. Te pot doar înmormânta.
Regele fu distrus și de acest răspuns, dar auzi o voce:
- Eu te voi urma! Regele se uită împrejur și văzu că aceea care rostise aceste cuvinte era prima soție. Era atât de slabă pentru că suferise mult din cauza foamei și a neglijării. Adânc îndurerat, regele spuse:
- Trebuia să-ți ofer mai multă grijă! Acum îmi dau seama cât am greșit! Trebuia pe tine să te iubesc cel mai mult!

TÂLCUIRE

Împăratul suntem noi. Fiecare avem câte patru tovarăși de viață, patru companii, patru „soții”.
Cea de-a patra este TRUPUL. Indiferent cât timp și cât efort investim în a-l face să arate bine, el la moarte ne părăsește.
Cea de-a treia soție este AVEREA. Când murim, se duce la alții.
Cea de-a doua soție este FAMILIA (prietenii). Indiferent cât de apropiați ne-au fost, ei nu pot decât să vină până la mormânt.
Prima soție este SUFLETUL. Adesea neglijat, în goana noastră după avere, bunăstare și putere, totuși, SUFLETUL este singurul care ne urmează oriunde.
__________________
Biserica este dragoste, așteptare și bucurie.
(Părintele Alexander Schmemann)
Reply With Quote