View Single Post
  #351  
Vechi 19.02.2014, 09:55:47
AlinB AlinB is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 29.01.2007
Religia: Ortodox
Mesaje: 20.084
Implicit

Pai uite, mentalitatea din povestea aia.

Sufletul omului este foarte maleabil, isi poate insusi mari aberatii ca si cand ar fi ceva natural, daca este crescut sub un anumit gen de educatie.

Sigur, poate ca un conflict interior poate sa ramane, dar de obicei este vizibil abia in circumstante foarte particulare.

Sa nu uitam de eutanasierea copiilor care se practica in Sparta, la nastere, daca aveau imperfectiuni de exemplu.
Nu cred ca cineva vedea o problema in asta.
Sau cand erau adusi jertfa idolilor, la fel.

Bine, se mai impotrivea probabil cineva, mai varsa o mama cate o lacrima, dar mai pe ascuns sau daca o facea public ajungea subiect al dispretului general, avand chipurile o fire slaba.

Si acum se practica la noi de exemplu, pe batrani, daca au o problema medicala si deja o anumita varsta sunt lasati sa moara, nu se mai agita nimeni sa-i duca prin spitale, sau daca ii duc intr-un spital unde doctorul vine si el deja cu acest gen de mentalitate (sa fie lasat sa moara) sa-i duca in alta parte, sa se lupte pentru viata lor, etc.

Iar problema cred ca incepe mult mai devreme.
Am avut ocazia sa merg cu un prieten la un unchi de al sau, cu care a copilarit multi ani, an de an, o copilarie minunata.
Relatiile sunt ok, dar acum rareori il mai viziteaza pe batran.
El isi poate purta de grija, nu-i bai, la 80 ani e mai capabil fizic decat un tanar de 20 crescut la oras, dar cum ii rasplatesti vremurile cand mergea cu tine peste tot, te-a invatat o gramda de lucruri, ti--a oferit o educatie ca om, un crez, un exemplu deosebit de viata, etc?

Si inca ceva: adultii de azi au facut cadou copiilor de azi, eutanasia pe motive medicale.
Copii de azi, adultii de maine, le vor intoarce favoarea, facand adultilor de azi, batranii de maine, acelasi cadou: eutanasierea, dar pe motive de varsta.

Cati dintre voi cred ca nu se va ajunge si aici, probabil in mai putin de o generatie?

Hitler asa a inceput, pe bolnavi mintali, infractori, adversari politici si cand oamenii au considerat ca e normal si e pentru binele colectiv a trecut la criterii de rasa.

Deja se vorbeste de "avortul dupa nastere" si asta chiar sub pretextul "socului emotional" al parintilor, credeti ca va mai dura mult pana va fi propus ca alternativa la pensionare?
__________________
Suprema intelepciune este a distinge binele de rau.

Last edited by AlinB; 19.02.2014 at 10:00:12.
Reply With Quote