Subiect: As dori un sfat
View Single Post
  #76  
Vechi 01.01.2017, 13:01:47
antoniap
Guest
 
Mesaje: n/a
Implicit

Citat:
În prealabil postat de Ioana88 Vezi mesajul
Multumesc din suflet pentru sfaturi! Medicina veterinara am terminat, sub influenta unei rude, parintii nu au zis nici da nici ba, nu stiau nici ei ce presupune exact meseria asta, iubesc animalele, dar consider ca iti trebuie inclinatie spre asa ceva, mai ales ca nu am sustinere si nici cunoscuti in domeniul asta. M-am descurcat la locurile de munca, din pacate platita foarte prost, nu m-a deranjat asta neaparat, de multe ori nu imi permiteam de nimic, mai faceam si naveta si multe ore suplimentare, uneori si noaptea. De asta spun ca trebuie dedicatie ca sa faci asemenea sacrificii. Umblam si prin frig de dimineata la 5:30 la -17 grade, pe la vaccinari si altele. Nu imi permit sa deschid cabinet sau farmacie. Doar sa fac voluntariat, fiindca e un oras mic, iar cererea pe piata muncii e foarte mica. Sunt dezamagita putin, nu-mi place sa depind de cineva, am incercat si in alt domeniu sa dau examen, dar nu indeplineam cu 3 cm criteriul de inaltime, parca nimic nu-mi merge. Sa ma mut intr-un oras mai mare, printre straini sau peste hotare ar mai fi o varianta, dar nu prea ma incanta. Merg la duhovnic, in postul asta inca nu am ajuns. Mi-e si rusine sa ma plang mereu, parintele imi spune sa lupt pentru ceea ce am studiat. Nu sunt o persoana materialista, ma multumesc cu strictul necesar. In general sunt o fire puternica, dar parca am obosit sa-mi gasesc locul. Ma subestimez de multe ori, consider ca toti sunt mai buni decat mine, sa nu mai zic ca am frica sa vorbesc la telefon. E un chin pentru mine cand trebuie sa vorbesc la telefon. Doamne ajuta! O sa las sa fie voia Lui Dumnezeu, poate nu a uitat de mine pacatoasa! Va doresc sanatate!
Dumnezeu te poate ajuta sa iubesti aceasta profesie. Roaga-te Sfantului Modest. Are si acatist.
,,Rugăciune către Sfântul Modest grabnic ajutător pentru animalele bolnave din gospodărie

18 Decembrie


Doamne Iisuse Hristoase, Ziditorul lumii, învrednicește-ne pe noi Împărăției Tale, că numai pe Tine singur, Stăpâne, Te-a dorit sufletul meu și pentru numele Tău n-am socotit moartea și chinurile. Deci, Iubitorule de oameni, să nu mă judeci pe mine nevrednic bunătăților tale, ci auzi-mă pe mine robul Tău și primește această rugăciune a mea, și care va chema numele meu și va săvârși pomenirea mea, a smeritului, fii lui ajutor, Doamne, și nu-l părăsi pe el, ci umple-l pe el de tot binele și dăruiește-i milele Tale cele bogate. Și cine va citi mucenicia nevoințelor mele, blagoslovește-l pe el, Doamne, și toată averea lui, și depărtează și gonește pentru numele robului Tău, Modest, de la toate animalele lui, toată vătămarea și boala. Așa, Stăpâne, caută din Sfânt lăcașul Tău spre rugăciunea mea și binecuvântează și înmulțește animalele lui și gonește pentru numele robului Tău, Modest, de la toate animalele lui, toată vătămarea și boala. Așa, Stăpâne, caută din Sfânt lăcașul Tău, spre rugăciunea mea și binecuvântează și înmulțește animalele lui, precum ai binecuvântat și ai înmulțit turmele lui Avraam, ale lui Isaac și ale lui Iacob și ale tuturor celor ce au slujit Ție, că bine ești cuvântat în vecii vecilor. Amin."
Sursa:
http://www.doxologia.ro/rugaciune/ru...din-gospodarie

Profesia de actor este plina de ispite. Ce faci daca primesti roluri prin care trasmiti mesaje pierzatoare de suflet celor din jur? Raspunzi in fata lui Dumnezeu pentru sminteala provocata.

Iata un fragment dintr-o propunere de acatist care preia informatii din viata Santului Andrei cel Nebun pentru Hristos:
Condacul al XI-lea
,,I-ai apărut, Sfinte Andrei în vedenie ucenicului tău Epifanie, arătându-i că sufletele sodomiților petrec în iad, în colibe murdare, cu multe necurății de oameni și de câini. I-ai mai arătat că păcătoșii petrec în temnițe întunecoase, având înfățișări diferite, în funcție de păcatele lor. Astfel, Dumnezeu i-a făcut pe desfrânați să semene cu porcii, pe hoți - cu lupii, pe înșelători - cu vulpile, pe iubitorii de arginți - cu pisicile, pe cei mânioși - cu fiarele, pe pomenitorii de rău - cu viperele, pe mincinoși - cu șopârlele, pe cei lacomi - cu caii, pe bețivii - cu îndrăciții, pe eretici - cu bălegarul, pe cârciumari - cu măgarii, pe proprietarii de bordeluri - cu antihrist, pe hulitori - cu ciorile, pe clevetitori - cu corbii, pe cei ce judecă păcate străine - cu câinii, pe cântăreți - cu broaștele, pe dansatoare - cu cocostârcii, pe desfrânate - cu caprele, iar pe cei petrecăreți care au mers la jocuri, glume, teatre - cu viperele mici cu târâtoarele și cu fiarele sălbatice. I-ai mărturisit apoi, spre folosul nostru, că pe toate acestea i le-ai arătat, ca să se înfricoșeze, să-și sporească nevoința și trezvia, ca să puteți cânta împreună în veci: Aliluia."
Sursa:
http://www.crestinortodox.ro/forum/s...ad.php?t=18686

Ai mai putea sa intri si in invătamant cu studiile pe care deja le ai.
Reply With Quote