View Single Post
  #53  
Vechi 18.01.2017, 18:02:13
sophia sophia is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 25.06.2007
Religia: Ortodox
Mesaje: 3.593
Implicit

1. Nick Vujicic este un exemplu bun la intrebarea lui Florin. Am citit ca la el este un defect genetic autosomal-recesiv. Parintii poarta (amandoi) acest defect, dar fara sa fie ei insisi afectati.

https://en.wikipedia.org/wiki/Tetra-amelia_syndrome

Din doi parinti purtatori pot reiesi copii bolnavi, copii purtatori si copii sanatosi. Cum alege Dumnezeu intre ei, nu se stie.

In general copiii care se nasc cu acest defect au si alte probleme si nu prea sunt viabili. Scrie acolo.

Scrie si ca Nick a avut probleme intr-o vreme, pana la tentativa de sinucidere si abia mai tarziu a acceptat boala/soarta.
(Asta pentru ca vorbeam mai inainte de fericire).

De ce-ul in acest caz nu are raspuns. Este complicat cu bolile genetice si cromozomiale care se transmit din generatii in generatii. Unde o fi pacatul, nu mai stie nimeni.

Tetra-amelia poate apare si ca urmare a unor medicamente. Si atunci parintii si producatorii poarta vina. Chiar este un scandal in lume cu un medicament care a produs multe victime (talidomid).

2. Flying - te rog sa incetezi cu rautatile. Tu ce sentimente si ganduri ai vis-a-vis de astfel de cazuri? Chiar te lasa rece?

3. Nu sunt lamurita cu aceste lucruri din paterice. In pildele lui Iisus nu apare invatatura din exemplul tau.
Dar in acelasi fel se spune si la monahi, ca prin eforturile lor se mantuiesc generatii din familia lor.
Putem sa luam orice explicatie de acest gen, daca ne multumeste si linisteste.

4. CristianR - pe baza acestei intrebari fundamentale se poate discuta mult. Dupa jertfa Lui si invataturile aduse s-au format multi crestini. O gramada de oameni au inteles ceva din acestea. Din pacate insa prea putini ca sa schimbe cu adevarat lumea.
Se spune ca El a luat asupra lui pacatele oamenilor. Dar atunci ar fi trebuit sa fie mai buna lumea, sa dispara definitiv pacatele. Ma abtin sa mai pun intrebari. M-ar interesa insa raspunsuri si explicatii la aceasta intrebare.
Dar intrebarea lui Florin ramane nelamurita, adica exista multe situatii si fiecare cu cauzele ei. Nu este ceva universal valabil.

Sunt multe situatii si intrebari (indreptatite) ale oamenilor. Unii accepta unele intrebari si incearca sa se obisnuiasca asa cu situatia in care se afla. Altceva nu pot sa faca.
Ma numar si eu printre ei, pentru ca mi-am gasit un raspuns la intrebarea asupra problemei mele ( cu copii pe care unii ii au si altii nu si etc.). Asa a fost voia lui Dumnezeu. Mai mult cine poate sa spuna?

5. AlinB - sunt de acord cu ultimul tau mesaj (nr.52).
__________________
A fi crestin = smerenie + iubire de aproape

Last edited by sophia; 18.01.2017 at 18:05:40.
Reply With Quote