View Single Post
  #5  
Vechi 04.07.2012, 13:46:55
adimirea
Guest
 
Mesaje: n/a
Implicit

Nu era vorba despre a fi "luat de fraier" aici, desi, si asta e un mic aspect din ce vorbeam.
Dar strict vorbind despre asta, ma intreb, ati observat ca niciodata nu e folosit termenul fraierA ( la feminin )? Mereu, fraier; ca si cum de la barbati ne-am astepta sa fie niste retardati, asta li s-ar cere social, ca rol determinat de genul lor...
Din motivul asta as zice ca-i mult mai greu as fii un baiat cuminte si credincios decat o fata asa; societatea iti cam impune sa fii un retardat, porc, etc...

In adolescenta presiunea e foarte mare; odata ce avansezi in varsta conteaza din ce in ce mai putin, dar in scoli, e dezastru la capitolul asta; e plin de specimene reduse, prosti, care rad de cei care sunt buni si inteligenti, cred ca oricine e familiar cu termenul de tocilar, aplicat de un redus invidios unuia pe care il vede ca-i mult mai capabil si mai inteligent decat el si de o cu totul alta factura... si care nu de multe ori peste cativa ani ii va fi sef...

Imi cer scuze daca pe topicul asta nu am un stil tocmai pios si smerit, dar zau de nu m-am saturat de toate ideile tampite, gen "baiat rau", fascinant si misterios si alte asemenea cretinisme, mai mult sau mai putin generalizate si sustinute.

Si nu imi pot scoate din cap cazul colegei mele ( cu care n-am nici o treaba personal de altfel, nici nu am mai vorbit de 3-4 ani de cand am terminat facultatea ), care desi era o fata inteligenta, tocilara, etc, umbla cu toti tiganii redusi, pe motiv ca ei "ii plac baietii rai" :|

Pe urma, ajunge sa fie batuta de un asemenea specimen, si cu toate astea, e in continuare lesinata dupa el, el incheie "relatia" si ea inca il mai cauta. Mi se face sila de situatie, de el, de ea, si de tot contextul; zau de unele femei nu sunt dereglate psihic...

Last edited by adimirea; 04.07.2012 at 13:56:33.
Reply With Quote