View Single Post
  #4  
Vechi 27.09.2012, 22:49:03
MihaiG MihaiG is offline
Banned
 
Data înregistrării: 24.04.2012
Locație: Timișoara
Religia: Catolic
Mesaje: 1.242
Implicit

Există câteva probleme în abordarea D-vs. Îmi îngădui să vă atrag atenția, tocmai pentru că ați spus că veți fi profesoară.

1. Trebuie să lămuriți foarte exact ce înțelegeți prin noțiunea de practică esoterică. Față de definiția larg acceptată a termenului, yoga predată pe toate gardurile nu se încadrează (aici mă refer la nenumăratele "școli" sau "cluburi" din Occident unde se predau strict aspectele de bază din Hatha Yoga, care este practic o formă orientală de gimnastică).

2. Dacă yoga, practicată sub diverse forme de către milioane de oameni, ar duce invariabil la nebunie, nu credeți că am fi aflat acest lucru ?

3. În calitate de creștini practicanți, se cuvine oare să osândim, catalogând în mod automat pe cei care practică esoterismul, drept suferinzi de "mândrie drăcească" ? Oare nu noi, cei bine ancorați în Evanghelie, conștienți de superioritatea noastră față de acești îndrăciți.... înțelegeți unde bat ?

4. Trebuie înțeles și cunoscut foarte exact motivul pentru care esoterismul și/sau ocultimul sunt contrare poruncii lui Dumnezeu - care este acest motiv ? Asta ar trebui, în primul rând, să știm să explicăm unui adolescent, nu doar să încercăm să-l înspăimântăm cu povești despre boli psihice. Dacă îmi permiteți o paralelă, abordarea aceasta îmi seamănă cu cea a puritanilor care încercau să înspăimânte copii sau adolescenții cu povești despre modul în care practicarea onaniei duce, invariabil, la grave consecințe de ordin fiziologic - de la cancer la păr în palmă, toate elucubrațiile s-au susținut la un moment dat.

Ca să revenim la subiect: de ce este nocivă (SPIRITUAL, nu neapărat psihic), practica ocultismului ? Pentru că contravine poruncii lui Dumnezeu. Dar de ce a poruncit dumnezeu așa ? Ei, aicea devine problema mai spinoasă...

Last edited by MihaiG; 27.09.2012 at 22:51:26.
Reply With Quote