Subiect: Intrbare
View Single Post
  #22  
Vechi 25.04.2018, 20:13:16
catalin2 catalin2 is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 26.12.2007
Locație: Brasov
Religia: Ortodox
Mesaje: 9.706
Implicit

Citat:
În prealabil postat de Bucuriepedrum Vezi mesajul
Aha. Înseamnă că erezii se predau și la Facultatea de Teologie. Citește puțin în context, Cătălin, uită-te la istoria religiilor și-mi vei da dreptate. Și ortodoxia e considerată cult (chiar dacă în România e majoritară, iar noi - eu, tu și alții - o recunoaștem drept credința adevărată). N-are nici o treabă cu ecumenismul ce spun eu, nu vreau dizolvarea dogmei în ceva amorf, îți spun doar că orice grupare care are ca punct de plecare Biblia se poate numi pe sine creștină (inclusiv aberația iehoviștilor, da).
1. Se numeste cult in vorbirea laica, secularizata. Asa cum Biserica este o instiutie si parohia este un SRL. Dar Biserica Ortodoxa este Biserica lui Hristos, indiferent ce cred altii, nu e un cult intre alte culte. Nu exista decat o singura Biserica.
2. Daca tu te referi doar la termeni, asa cum crestinismul este una din religii, atunci nu are legatura cu ecumensimul. Ecumenismul inseamna sa crezi ca si cei din alte culte sunt la fel ca ortodocsii sau putin mai prejos. Exista o singura Biserica, de cand a infiintat-O Iisus si pana azi, niciodata nu a fost biruita. Din Ea s-au desprins grupari care au adoptat erezii, necalcedonienii (miafizitii de azi) la inceput, apoi apusenii (azi se numesc catolici). Biserica a ramas aceeasi, infailibila si sfanta, azi este Biserica Ortodoxa. Ecumenismul (ca dogma) este o erezie, care contine invataturi preluate din protestantism.
3. Nu prea cred ca se preda asa ceva la Facultatea de Teologie, desi sunt pe acolo unii profesori cu viziuni mai ecumeniste. Invatatura ortodoxa se regaseste, condensat, in catehisme, nu in oricine spune cineva. Un catehism mai scurt poate fi citit aici: http://www.credo.ro/catehism.php Parintele Cleopa explica ceea ce am spus si eu: http://www.sinaxa.net/abc/2010/09/pa...apta-credinta/
4. O grupare care are ca punct de plecare Biblia se poate autodenumi crestina sau biserica, nu inseamna ca orice secta este asemanatoare Bisericii Ortodoxe. Si musulmanii cred ca ei sunt credinta adevarata, ce importanta are ce considera ei? Aceasta e o conceptie pur protestanta Biserica trebuie sa fie apostoleasca, adica intemeiata de Apostoli, nu de oameni dupa Biblie. Iisus a lasat Biserica pentru mantuire, nu credinta, cum spun protestantii, credinta exista si inainte de Iisus.
Reply With Quote