View Single Post
  #29  
Vechi 18.07.2009, 15:50:50
andrei25's Avatar
andrei25 andrei25 is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 26.02.2009
Religia: Ortodox
Mesaje: 324
Implicit

Citat:
În prealabil postat de alinu Vezi mesajul
Sunt cu prietena mea de aproximativ 6 ani.Nu am folosit niciodata pana acum anticonceptionale, de vreo 3 luni insa ea ia aceste pastile pentru a-i regla perioada menstruatiei (foarte instabila pana atunci) si pentru a-i diminua durerile din timpul acesteia, este acesta considerat un pacat si daca da in ce masura? dar folosirea prezervativului?
In primul rand, asa cum a spus cineva mai inainte, daca nu sunteti casatoriti, ar trebui sa va ganditi la spovedanie, sa va curatiti de pacate, si apoi sa vedeti incotro o luati. Legat de anticonceptionale, sunt medici care au dovedit ca anticonceptionalele sunt 100 % avortive. S-a mai explicat subiectul asta. Anticonceptionalele nu impiedica zamisilirea, ci distrug embrionul. Din moment ce exista embrion, inseamna ca zamislirea a avut loc, si deja acel embrion are suflet. Cum distrug embrionul? Dupa ce are loc zamislirea, embrionul se deplaseaza spre uter, ca sa se lipeasca de el, pt ca numai lipit de uter acel embrion se poate hrani, ca sa se poata dezvolta. Deci practic, asta fac antioconceptionalele, impiedica embrionul sa se lipeasca de uter ca sa inceapa sa se hraneasca. E ca si cum ai lasa un copil sa moara de foame. Multa vreme nu am inteles nici eu. Adevarul e ca sunt multi medici care spun ca anticonceptionalele nu sunt avortive, dar fac lucrul asta pt bani. Se stie f bine ca astazi, cea mai profitabila afacere in farmacii o reprezinta cea cu anticonceptionale. Am primit multe bobarnace de la multe persoane, ca spun numai prostii, dar acele persoane de fapt incercau sa-si justifice viata lor pacatoasa. Legat de faptul ca anticonceptionalele se folosesc ca tratamente pt alt fel de probleme, e si asta o mare inselaciune. Lumea nu stie ca sunt alt fel de tratamente pt acest tip de probleme, fara ca ele sa actioneze in vreun fel asupra fatului. Dar cei care au fabricat anticonceptionalele, le-au dat si o alta intrebuintare, tocmai ca sa acopere adevaratul lor scop: avortul. Doamne ajuta!
__________________
Slava Tatalui si Fiului si Sfantului Duh, si acum si pururea si in vecii vecilor! Amin!

Sunt un mandru, un fatarnic, si-un viclean! Fac ceva bun ca sa ma vada altii, si astept sa fiu laudat!

"Gustati si vedeti ca bun este Domnul".
Reply With Quote