View Single Post
  #20  
Vechi 29.06.2006, 20:34:38
Verum Verum is offline
Junior Member
 
Data înregistrării: 29.06.2006
Mesaje: 8
Implicit

Bun dar raul invinge atunci cand oamenii buni nu fac nimic. Si sunt foarte putini cei care ar face ceva. Din ce in ce mai putini pentru ca sunt din ce in ce mai lasi si mai speriati.

Un om las sau speriat nu crede cu tarie in Dumnezeu! Cand crezi in Dumnezeu poti sa te pui si fata Guvernului si sa stai neclintit cerand drepturile celor legati de nevoi. Dar cati ar face asta? Nu poti sa stai in fata Guvernului ca incurci circulatia... hmmm :)

A zis cineva ca e oricand pregatit sa moara pentru un crez dar nu sa ucida. Eu cred ca si cei pregatiti sa moara pentru un crez sunt putini.
Tu vorbesti in pilde iar eu sunt un om practic.
Tu imi propui practic sa nu il impusc in cap ca nu va fi un succes ci din contra. Bun, il impusc in picior ca sa ii atrag atentia si ii spun ca il iubesc si ca a apucat pe un drum gresit. Ii cer sa se lase iubit si sa incerce si el acest sentiment fata de oameni ca sa pot avea si eu viata mea linistita. E bine asa?

Nu mai vreau pilde. Oricine e gata sa raspunda prin pilde sa se gandeasca la mine ca la un om prost care nu pricepe aluzii. Vreau un sfat clar, direct si la obiect!
...
...
Ce ciudat! Noi nu suntem in stare sa oprim raul din semenii nostri care se petrece sub ochii nostri insa vorbim in pilde. Noi credinciosii nu suntem in stare sa ridicam o voce clara impotriva celor ce ne conduc si ne fura zambind insa suntem convinsi ca avem puterea de a lupta cu dracii, demonii si chiar cu anticristul. Vai de noi!
Anticristul o sa invinga si daca e sa fie invins doar de Iisus si Dumnezeu va fi invins, nu de om. Biblia are dreptate si asta e un mare adevar.

Cand demonul imbolnaveste, ucide, desparte, murdareste,... noi vorbim in pilde. Demonul e practic si practic isi duce la indeplinire lucrarea lui nenorocita. Noi vorbim in pilde. De ce naiba? Dumnezeu e practic. E de ajuns sa te uiti la om si la ce ne inconjoara ca sa iti dai seama de practica Dumnezeiasca. Dumnezeu e foarte practic! Noi suntem copiii Lui si ar trebui sa fim mai practici in ceea ce priveste aceasta lupta nu sa vorbim in pilde.
Reply With Quote