Subiect: Despre rabdare
View Single Post
  #2  
Vechi 30.06.2012, 14:53:06
MihaiG MihaiG is offline
Banned
 
Data înregistrării: 24.04.2012
Locație: Timișoara
Religia: Catolic
Mesaje: 1.242
Implicit

Gândiți-vă câți dintre sfinții și marii învățători ai Bisericii or fi fost și ei copii din ăștia hyper-energici care i-au înnebunit pe părinți.....

Sau, gândiți-vă la Părintele nostru Ceresc, câtă răbdare trebuie să aibă ca să ne îngăduie pe toți, cu energia noastră nesecată înspre a face rău...

Sau, gândiți-vă (și rugați-vă) Maicii Domnului, care știe mai bine decât oricine ce înseamnă să fi mamă. Gândiți-vă ce diferență este între dumneavoastră, care aveți bucuria și privilegiul de a crește doi copii care sunt doar neastâmpărați, și Ea, care L-a crescut pe Dumnezeu și, mai târziu, a trebuit să-L îngroape după ce L-a văzut murind pe cruce.

Eu, datorită meseriei și altor împrejurări obiective, am multe zile când nu-mi pot vedea băiețelul. Și de câte ori trebuie să merg la culcare fără să-l fi văzut în ziua aceea, îi simt lipsa și mă gândesc ce bine ar fi să fie acum aici, și să fie neastâmpărat, să mi se suie în cap și să arunce prin casă cu mingiile de fotbal sau să tropăie și să trântească.... Când sunt cu el, nu-mi lasă 5 minute de liniște, iar când nu sunt cu el, după 3 minute de liniște îi simt lipsa.

Last edited by MihaiG; 30.06.2012 at 15:00:41.
Reply With Quote