View Single Post
  #8  
Vechi 06.03.2014, 11:15:15
Mihailc Mihailc is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 15.03.2008
Mesaje: 3.182
Implicit

Citat:
În prealabil postat de AlinB Vezi mesajul
Mandria cea buna e satisfacita lucrului bine facut, acest sentiment este cel care ne motiveaza sa facem in continuare lucruri bune.

Mandria cea rea e vecina cu infatuarea.
Ca de ex. atunci cand incepi sa gandesti: "Ia uite, din toti crestinii doar eu am avut ambitia sa ajung aici, halal credinta au ceilalti, spre deosebire de mine..".
etc.
Logica asta are cotrasensuri dubioase...

De exemplu, am putea spune că există o curvie bună și alta rea, curvia fiind o patimă amplasată de autorii duhovnicești pe o poziție inferioară mândriei în clasamentul patimilor după criteriul malignității lor.

Și pentru presupusa "curvie bună" putem găsi o grămadă de sofisme pe post argumente valide logic. La fel pentru lăcomie, iubirea de arginți și toate celelalte.

Nu zic că n-ar putea exista nuanțe în toate cazurile, fiindcă realul se manifestă într-o formă întotdeauna ipostaziată, cel mult asemănătoare cu alte forme ipostaziate dar niciodată identice. Cred doar că e periculos să extragem principii generale pe baza unor aplicații particulare ale iconomiei în cazuri indefinit multiplicabile în forme tot atât de diferite și ireductibile unele la altele.
__________________
Prostul este dușmanul a ceea ce nu cunoaște (Ibn Arabi)

Last edited by Mihailc; 06.03.2014 at 11:17:23.
Reply With Quote