View Single Post
  #462  
Vechi 17.06.2015, 11:58:33
AlinB AlinB is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 29.01.2007
Religia: Ortodox
Mesaje: 20.084
Implicit

Citat:
În prealabil postat de bogdan81 Vezi mesajul
Nu cred ca o caracteristica a sfintilor este schimbarea neaparat a comportamentului oamenilor. Oamenii au liber arbitru. Mantuitorul Insusi care era Dumnezeu intrupat NU i-a schimbat pe toti. Iuda de exemplu nu s-a schimbat in bine, desi a stat langa Mantuitorul.
Tanarul caruia Domnul i-a spus sa-si lase averea si sa-l urmeze nu s-a schimbat, ci s-a intristat fiindca avea avere multa. La fel, carturarii si fariseii care l-au ascultat si ei pe Hristos predicand nu s-au schimbat. Nici Pilat nu s-a schimbat cand l-a cunoscut pe Mantuitorul. Si exemplele pot continua. Oamenii nu se schimba in mod automat stand langa cineva. Si eu as putea aduce chiar argumentul contrar in privinta parintelui Arsenie Boca: am cunoscut oameni care aveau mare evlavie la parintele Arsenie Boca pana intr-atat incat vorbeau mereu numai de el. Insa unii din ei practicau ortodoxia in forme decazute, oculte.
De pilda, o doamna mai in varsta, foarte "credincioasa", cu mare evlavie la Arsenie Boca credea in reincarnare si imi spunea ca Biserica a scos intentionat din Biblie credinta in reincarnare care inainte era in Biblie. Alta doamna, tot asa cu mare evlavie la parintele si care il citea tot timpul credea in diverse forme de ocultism. Si mai am exemple.
Asa ca nu confundati credinta cu trairea ei magica, superstitioasa.
Asta cu "schimbatul vietii" o pot spune si unii din secte, ca uite, eram betiv, fumator, curvar, etc. si acum nu mai sunt si cu adevarat oamenii acestia s-au tamaduit de acele patimi, dar si-au insusit altele si mai mari dar mai putin evidente.
Schimbarile astea nu certifica faptul ca au apucat pe un drum bun.

Avem si un B.O. exemple de oameni, nume rasunatoare, in care s-a intamplat momentan si aparent o schimbare, insa ani mai tarziu au apucat-o pe alte drumuri dubioase: Danion, Saccsiv, "maica" Ecaterina, monahul Teodot, etc.
__________________
Suprema intelepciune este a distinge binele de rau.