Subiect: De ce suferim?
View Single Post
  #9  
Vechi 26.11.2015, 00:21:27
Jonnyw2013 Jonnyw2013 is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 12.02.2015
Religia: Ortodox
Mesaje: 687
Implicit

Citat:
În prealabil postat de mela me Vezi mesajul
Fie ca e vorba de probleme familiale, de serviciu, dragoste sau boala, moartea cuiva drag, razboi etc - de ce suferim asa mult in viata aceasta?
Mie imi vine in minte ca pentru pacatele noastre, pentru pacatul stramosesc, desi ma gandesc ca acesta a fost rascumparat cu sangele Mantuitorului.
Totusi, de ce atata suferinta, chin de multe ori oricat de puternici am fi?
La nivel de societate suferim ptr ca numai avem parghii eficiente sa ne disciplinam.Sa invatam.
Pe vremea lui Dostoievski nu aveai voie sa iei in inchisoare nici o carte, singurra acceptata era Biblia. Deci mergeai acolo sa te caiesti,, sa te disciplinezi , sa inveti.
ACUM:Ei iasa mai repede daca "CREEAZA opere".Nu invata ei dar "invata" pe altii.


Pe vremea lui "Ceasca" intrai in puscarie si munceai de iti sareau capacele.Da cand ieseai erai capabil sa te intretii pe tine, si eventual o familie.
ACUM: stau pe Net sau TV si doar daca vor muncesc???Si cand iasa, revin la vechiile indeletniciri, ca nu stiu altceva ,nu i-a constrans nimeni sa invete ceva util.

La nivel de familie conteaza mult implicarea, cand stii un lucru.Cand iti vezi fata spunand de exemplu "Mama nu ma inteleg cu soacra, inca stau la ei,ma duc sa fac avort, ca sunt intr-o situatie nesigura si ea nu mai vrea alti nepoti!"
E o binecuvantare sa ai o mama care sa spuna :"Te rog nu fa asta,,chiar daca sora ta si familia ei stau cu noi, mai este loc si ptr voi, pana va gasiti unde sa stati!Si in ce ma priveste, te voi ajuta cu cel mai mare drag, nu numai primii trei ani pana va merge la gradinita ci si dupa!Va fi o binecuvantare inca un copil in casa asta!"
E nevoie de implicare ,de jertfa!

E nevoie sa ciulim urechile la Biserica sa nu fim doar prezenti.Sa aflam calea, caci necunoasterea e pacat.Ca facem o prostie, si nu am stiut si dupa, suferim!
Doamne ajuta!
__________________
http://www.cuvantul-ortodox.ro/2011/...-ca-pe-erezii/
"€žCând am ieșit pe ușa care mă purta spre libertate, am știut că dacă nu las ura și amărăciunea în spate, voi continua să fiu în închisoare€".-Nelson Mandela
Reply With Quote