View Single Post
  #29  
Vechi 03.12.2016, 12:41:27
CristianR's Avatar
CristianR CristianR is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 26.03.2014
Religia: Ortodox
Mesaje: 2.236
Implicit

Citat:
În prealabil postat de ioan67 Vezi mesajul
Nu, problema de fond nu a fost și nu este cea a banilor, deși uneori traversăm situații de criză. Și cui nu i se întâmplă, câteodată?
E vorba despre duhul de sminteală care bântuie prin mai toate casele. Unul sau altul dintre soți înclină urechea și cugetarea la modelele distructive ale lumii de azi (e o presiune socială reală, care nu poate fi ignorată) și atunci, câtă vreme celălalt rămâne ferm pe principiile vechi/tradiționale, se iscă dezacorduri care nu sunt ușor de depășit, uneori.
Ce înțelegi prin principii tradiționale? Că pe mine, între altele, mă duce gândul la: femeia are grijă de ale casei, de copii și de soț, iar el se duce la vânătoare (sau la plug), de unde vine cu traista plină.

Citat:
Deocamdată singura "victorie" a mea, ca soț și tată, este că toți ai mei sunt prezenți la biserică (chiar mai mult decât mine), participă cât pot mai bine la slujbe și la alte activități, iau aminte la tot ce se întâmplă acolo iar Tudor a avansat mult de când studiază sistematic teologie și de când e copil de Altar.
Am reușit să cultiv asta în familia noastră și e un bun început.
Însă viața de credință nu se reduce la atât. Dimpotrivă, abia începe...
Asta da! Nu-i puțin lucru.
__________________
Știu, vom muri. Dar cîtă splendoare! (Daniel Turcea)
Reply With Quote