View Single Post
  #30  
Vechi 03.12.2016, 15:37:47
ioan67 ioan67 is offline
Banned
 
Data înregistrării: 30.07.2016
Mesaje: 1.458
Implicit

Citat:
În prealabil postat de CristianR Vezi mesajul
Ce înțelegi prin principii tradiționale? Că pe mine, între altele, mă duce gândul la: femeia are grijă de ale casei, de copii și de soț, iar el se duce la vânătoare (sau la plug), de unde vine cu traista plină.
Nu dragă, confunzi epocile: asta e din epoca primitivă. Aia cu bărboșii care aduceau căprioara pe-un umăr sau alte bunuri provenite din jafuri prin triburile vecine.

La noi, tradițional este că atunci când te duci la plug vii eventual cu câteva firimituri în traistă. Din ce ți-a pus nevasta la plecare... Căci plugarul nu își umple traista decât hăt, departe în timp, dacă voiește Domnul să rodească glia!
Deși, în comunism, așa era cum zici: pleca plugarul cu traista goală și venea seara cu ea plină. Câte nu fura el, hăhă, pe la plug pacolo!!...

De fapt, tradional, la noi se duceau amândoi la muncă. Munceau cot la cot. Femeia avînd grijă și de copii, măcar de avea doar țânci, că dacă avea și unii mai răsăriți preluau aceștia grija pruncului.
Tot tradițional, la noi aveau grijă împreună de copii. Atât acasă cât și când ieșeau în lume.
Iarăși tradițional, femeia româncă se străduia să aibă grijă de toate nevoile soțului, iar el se îngrijea de toate nevoile soției și ocrotea familia.

Nu știu din ce tradiție vii tu, dar în aia care m-a făcut pe mine, așa era.
Așa au fost părinții, bunicii și strămoșii mei.
Reply With Quote