View Single Post
  #3  
Vechi 07.07.2018, 20:30:57
Iorest Iorest is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 04.08.2016
Religia: Ortodox
Mesaje: 2.964
Implicit

Citat:
În prealabil postat de ElisabetaCernea Vezi mesajul
Divortul este atat de condamnat. Dar nu ar trebui in primul rand sa putem vorbi despre o casnicie ca sa putem spune ca divortul este sau nu rau? Va voi da doua exemple, primul este al meu. Sunt casatorita de trei ani cu un om care are doi copii din casnicia anterioara. Copiii si ma a lor s-au mutat din casa, eu m-am mutat la el. Bun. Haideti sa va impartasesc ceea ce eu consider ca demonstreaza ca nu suntem o casnicie, in privinta juramintelor depuse. Copiii au un program de vizite de doua weekenduri pe luna, program pe care el il schimba fara sa ma consulte. Pot veni acasa in orice clipa sa ii gasesc acolo, fara sa stiu, sa aflu de la copii ca vor sta o saptaman si sa nu am o putere de decizie. Concediul il facem cu ei, pentru ca asa a hotarat sotul. Banii nu sunt la comun. El se ocupa de tot, insa refuza ajutorul meu financiar, spunand ca se descurca. Deciziile pentru zile libere legal si pentru vacante, (nu am avut nicio zi libera cu el fara sa cheme copiii) le ia impreuna cu ei sau singur, iar eu aflu de la copii.
Cand il confrunt, imi spune ca nu a avut timp sa ma anunte. Imi spune ca e casa copiilor, lucru pe caer il aud si de la soacra mea,care desi locuieste oficial in alt oras, este mai mereu prezenta la noi in casa, pune stapanire pe gospodarie si ma pune la punct cand incerc sa ma impun spunand ca este casa baiatului ei si a copiilor.
S-ar putea să tragi toate chestiile astea dacă tu l-ai despărțit de soție, dacă nu oricum trebuia să-ți asumi de la început faptul că are copii și oamenii care au deja copii de întreținut sunt reticenți să facă alții, sau să nu te angrenezi la o relație de genul.

Cât privește divorțul e hotărârea ta, de obicei duhovnicii și oamenii duhovnicești nu se vor repezi să încurajeze divorțul, pentru că e nestatornicie și e păcat să desparți niște oameni.

Dar în cazuri particulare precum acea femeie despre care zici că a fost bătută până a devenit afectată psihic, da acolo s-ar fi admis ca pogorământ divorțul nimeni nu cred că-ți va zice fă așa sau așa, tu decizi.

Ai putea totuși să-l pui în temă pe soț despre toate comportamentele care nu-ți convin și să-l pui să decidă ca ultimatum, adică lucrurile să fie făcute mai ordonat, în felul acesta vezi dacă-l interesează câtuși de puțin de ceea ce îi ceri.
__________________
„Că s-a întărit mila Lui peste noi și adevărul Domnului rămâne în veac.” Ps.116, v.2.
Reply With Quote