View Single Post
  #36  
Vechi 18.09.2011, 12:40:07
glykys's Avatar
glykys glykys is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 13.08.2009
Locație: Bucuresti
Religia: Ortodox
Mesaje: 5.703
Implicit

Citat:
În prealabil postat de citystar Vezi mesajul
ba nu, este vorba de un act justitiar.
Eu am inceput sa fiu pedepsit de la varsta de 6-7 ani pentru pacatele stramosilor mei de sute de ani, pe care nici nu stiu cum ii cheama, nici nu i-am vazut, nici macar nu stiu din partea cui, sau unde au locuit, sau ce pacate au facut. Eu nu-mi cunosc nici macar bunicii, nu strabunicii sau ceilalti. Atata stiu ca sunt pedepsit , eu si fratele meu, pentru pacatele altora. La 7 ani nici nu stiam ce-i aia pacat. Iar handicapul pe care l-am capatat atunci credeam ca e ceva normal, ca toti ar trebui sa sufere asa. Mai tarziu am constientizat, ca nu toti cei din jur sunt handicapati, ci numai unii, care au avut nesansa sa fie urmasii unor oameni extrem de pacatosi si acum trebuie sa plateasca pacatele ras-ras-ras-ras-ras.....stra-bunicilor care au murit cu sute si mii de ani in urma.
Ai auzit cumva de parintele Teofil Paraian? El s-a nascut orb, in viata lui nu a vazut lumina zilei, dar asta nu l-a impiedicat sa ajunga mult mai cult decat cei cu vedere si, mai ales, nu l-a impiedicat sa fie un om al bucuriei. A lui e vorba: "Daruind lumina pe care nu o ai, o vei dobandi si tu", pentru ca asta a facut el toata viata: le-a daruit oamenilor bucuria, linistea sa sufleteasca si comorile sale de intelepciune pe care ochii sai nu le-au vazut niciodata. Si o data nu a zis: Doamne, de ce m-ai facut orb, ale cui pacate le platesc? Mereu si-a vorbit de bine familia, spunand ca erau oameni cumsecade, crestini,ce-i drept, nu la cea mai inalta masura duhovniceasca. S-a facut calugar. In popor se crede ca acei calugari care se mantuiesc reusesc sa isi salveze si neamurile din iad.L-a intrebat cineva acest lucru. I-a zis ca el s-a calugarit nu ca sa ii ierte Dumnezeu pacatele lui sau ale altora din neam sau pentru ca nu s-ar fi adaptat in lume, ci pentru ca Il iubeste pe Dumnezeu si vrea sa ii slujeasca. Si-a transformat handicapul in binecuvantare.
__________________
Pe noi inșine și unii pe alții și toată viața noastră lui Hristos Dumnezeu să o dăm.
Reply With Quote