View Single Post
  #8  
Vechi 21.07.2009, 15:40:59
sia's Avatar
sia sia is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 25.11.2007
Locație: Bucuresti
Religia: Ortodox
Mesaje: 453
Implicit

Da ,scrie Sf Ap Pavel ,,femeia va fi mântuită prin naștere de fii ,,.. dar exista acest DACA foarte important ,, dacă va stărui, cu înțelepciune, în credință, în iubire și în sfințenie.,,
Stiu ca ne iubeste Dumnezeu , insa nu-i suficient sa nastem prunci pt a ne mantui ..trebuie sa indeplinim si acel DACA pe care
l-a subliniat Sf Ap Pavel .

Am sa incerc sa-ti raspund Sophia ,la cateva intrebari ,asa cum pot eu .
Infertilitatea are diverse cauze si de aceea nu trebuie neaparat privita ca pe o urmare a pacatelor inaintasilor .
Da , poate fi urmare a pacatelor noastre .
Sunt atatea femei care au avortat ,spunand ca inca nu e timpul pt un copil si, cand si-au dorit ...nu au mai ramas insarcinate .
Da , sunt barbati care in urma unor boli luate de unde stiu ei ..raman sterili .. samd..

Nu cred ca tratamentele pt a avea copii inseamna pacat ..ele pot fi eficiente sau ..nu .
Avem libertate de la El sa luam decizii in toate problemele noastre asa ca, nu vad de ce un astfel de tratament ar fi pacat iar unul pt ulcer ..nu .


De ce Tatal da copii unora care nu si-i doresc ?..nu stiu ..totusi iarasi intervine libertatea noastra ..e greu si mult de spus aici ..

Intr-o familie fara copii ,dupa ce s-a incercat totul ( crestineste si medical ) speranta de a deveni parinti nu trebuie sa moara :
exista Adoptia. Poate asta asteapta Tatal de la ei ..sa adopte un copil si sa-l iubeasca ,sa-l ocroteasca ....ca si cum l-ar fi facut ei .

p.s. Intr-o familie pe care o cunosc ,dupa ani si ani de diverse tratamente , cand nici un doctor nu mai vedea speranta , ei s-au hotarat si-au adoptat un baietel - care avea in jur de sase luni .Bineinteles ca nu au mai facut nici un tratament .Dupa 12 ani ,cand ea credea ca este la menopauza ,doctorul i-a spus ca va avea un copil ..A nascut la 45 de ani ..tot un baietel ..

Doamne ajuta !
__________________
Slava Lui Dumnezeu pentru toate !
Reply With Quote